Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Tylko w Łomży potrzeba nam około 270 członków...

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

160 złotych członek, 180 złotych wiceprzewodniczący i 200 złotych przewodniczący – to stawki diet jakie otrzymają członkowie obwodowych komisji wyborczych, które będą przeprowadzały najbliższe wybory parlamentarne. Czas na zgłoszenie kandydatów do komisji mija 16 września. Ich wyboru dokonają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Tylko w Łomży musi zostać powołanych 35 obwodowych komisji wyborczych w których zasiądzie od 6 do 8 osób.

Aby móc zasiąść w komisji wyborczej trzeba zgłosić się do jednego z zarejestrowanych komitetów wyborczych. Zgodnie z prawem tylko ich pełnomocnicy mogą zgłaszać do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast listy kandydatów na członków komisji. Muszą to zrobić do dnia 16 września 2011 r. Dwa dni później komisje mają być już powołane. Aby zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, poza jednym – należy być wpisany do stałego rejestru wyborców.
Zgodnie z prawem jeżeli liczba prawidłowo zgłoszonych kandydatów do składu danej komisji jest większa od ustawowej liczby osób, które mogą być powołane w jej skład, przeprowadza się losowanie. Nazwiska kandydatów oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu, po czym do jednakowych, nieprzeźroczystych kopert wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert losuje się 8 z nich, a w przypadku komisji w obwodach odrębnych - 6 z nich. Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu. Odczytywane są również imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami. Czynności losowania mogą prowadzić pod nadzorem wójta inne osoby przez niego upoważnione.

Dodajmy, że podstawowym zadaniem obwodowej komisji wyborczej jest przeprowadzenie głosowania w obwodzie, a po zakończeniu przeliczenia krat i ustaleniu wyniku głosowania w obwodzie. Powołani w skład obwodowych komisji wyborczych, nim podejmą swe ustawowe zadania będą musieli przejść specjalne szkolenie.

210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę