Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pozytywne oblicza trzeźwości

Robert ma dziś 38 lat. Kiedy po raz pierwszy spróbował wina, miał lat 14. Potem sięgał po alkohol coraz częściej i w coraz większych ilościach. Tracił panowanie na sobą, zaś w tygodniu czekał tylko na weekend, żeby móc się upić. Kłócił się z żoną, a opamiętał się, gdy zaczął bić dzieci... Mężczyzna opowiadał o swojej walce z nałogiem podczas I Łomżyńskiego Forum Trzeźwościowego, które odbywało się w sobotę i niedzielę w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Dawanie świadectwa przez Anonimowych Alkoholików (AA) służyło nie tylko autoterapii, ale było także ostrzeżeniem dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy, jakie szkody w życiu prywatnym, rodzinnym i zawodowym może spowodować sięganie po alkohol.

- Naszą intencją było zorganizowanie forum nie z punktu widzenia naukowców, ale by prostym przekazem pokazać, do czego może doprowadzić picie alkoholu, jeśli ktoś nie zechce nad tym zapanować – wyjaśnia Jarosław Rewucki, od 2007 r. prezes Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość w Łomży. - I mam nadzieję, że to chociaż w części nam się udało.
Forum odbywało się w ostatni weekend sierpnia, który z inicjatywy Kościoła tradycyjnie jest – czy raczej ma być – miesiącem trzeźwości. To miesiąc żniw i pielgrzymek do Częstochowy, rocznicy Cudu nad Wisłą 1920 i Sierpnia '80.  
- Pragniemy modlić się o trzeźwość narodu, trzeźwość naszych rodzin i trzeźwość osobistą – tak rozpoczął sobotnie spotkanie modlitewne zwolenników abstynencji w kościele pw. św. Andrzeja Boboli ks. proboszcz Andrzej Popielski. - Trzeźwość jest ważna dla naszej Ojczyzny i dla nas samych.
Słuchało go ponad sto osób, które przyszły na mszę św. o godz. 18., odprawioną przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego. W koncelebrze był, m.in., Ojciec Apolinary, zasłużony dla rozwoju ruchu abstynenckiego i wspierania trzeźwiejących alkoholików i ich rodzin łomżyński franciszkanin.
- Każdy człowiek powinien w ciszy swojego sumienia zapytać: czy podjąłem w tym roku dobrowolną abstynencję jako dar miłości dla Boga, drugiego człowieka i całej ojczyzny? - mówił w kazaniu biskup Bronakowski. - Czy stać mnie było na ten dar?
Hierarcha przywołał smutne dane z długiego sierpniowego weekendu, gdy policja zatrzymała na polskich drogach trzy tysiące pijanych kierowców, i pytał: - A ilu nie trafiło na patrol? Ilu dalej odczuwa bezkarność, a więc wciąż będzie stwarzać zagrożenie dla życia niewinnych osób?
O „skali zniewolenia naszego społeczeństwa przez alkohol” świadczy „zestawienie wydatków Polaków na żywność. Na dwóch pierwszych miejscach jest piwo i wódka. A więc w czasach, gdy wszystko drożeje, w polskich rodzinach przepija się niemal 25 miliardów złotych. A jednocześnie setki tysięcy dzieci jest niedożywionych i nie spożywa nawet jednego ciepłego posiłku dziennie”.
Na niedzielną część forum w Domu Parafialnym zaplanowano trzy mini prelekcje specjalistów. Do wygłoszenia półgodzinnych pogadanek o charakterze profilaktycznym organizatorzy zaprosili psychiatrę Zofię Dobrołowicz, która mówiła o fatalnym wpływie alkoholu i środków odurzających na psychikę, oraz terapeutki: Annę Maksymiuk – omawiała wpływ uzależnień na życie duchowe i Bożenę Charczuk – prezentującą skutki uzależnień na życie w rodzinie. Podsumowaniem forum była wspólna msza św. uczestników i gości pod przewodnictwem ks. Andrzeja Popielskiego.

Ponadto na I Łomżyńskim Forum Trzeźwościowym były także: miasteczko rowerowe dla dzieci i młodzieży, współorganizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, wyświetlano filmy profilaktyczne o zagrożeniach wywoływanych przez alkohol, była prelekcja dla kierowców, przygotowana przez Sławomira Runo, zastępcę naczelnika wydziału ruchu drogowego KMP w Łomży, oraz koncert autorski poezji śpiewanej Hani.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę