Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Pieniądze z 1 proc. już w OPP

- Urzędy skarbowe, które zajmują się przekazywaniem 1 proc. podatku zadeklarowanego przez podatników w ich zeznaniach na rzecz organizacji pożytku publicznego, zakończyły już przelewanie pieniędzy na konta OPP – poinformował Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. Najwięcej pieniędzy – ponad dwa miliony złotych - od mieszkańców województwa podlaskiego w ten sposób pozyskała ogólnopolska Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Z łomżyńskich OPP najwięcej „zarobiło” Hospicjum – 137 tys zł. To ponad 50 tys zł mniej niż przed rokiem.

Jak przypomina Hancewicz w ponad 247 tys. zeznań PIT, złożonych przez mieszkańców województwa za 2010 r. znalazły się dyspozycje o przekazaniu 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP). To o 32 tys. więcej niż rok wcześniej. Dzięki temu do OPP trafiło blisko 9,56 mln zł.
- Fizyczne przekazanie kwot na konta OPP, ze względu na zmianę przepisów, nastąpiło w tym roku szybciej niż w latach poprzednich – rozpoczęło się już w maju i trwało do końca lipca 2011 r. - podaje Hancewicz.
Z regionu najwięcej pieniędzy pozyskało Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM” pod wezwaniem Świętego Ducha. Na  jego konto przelano 137 599 zł. (przed  rokiem było to 213 686 zł), a łomżyńskie Hospicjum zajęło 6. miejsce w rankingu „największych” OPP. Tuż za nim uplanowało się  Stowarzyszenie na Rzecz Osób Potrzebujących Pomocy „BLIŻEJ CIEBIE” z Wysokiego Mazowieckiego, które uzyskało 130 823 zł (przed rokiem 27 074 zł).
Kolejne(na 15 miejscu w województwie) CARITAS BLIŹNIM Łomża, które z 1. proc. zebrało  w tym roku 88 197 zł wobec 93 556 zł w roku ubiegłym. W pierwszej trzydziestce najbardziej obdarowanych są jeszcze Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego (27. miejsce) która pozyskała 49 747 zł (62 679 zł przed rokiem), oraz Towarzystwo Nasz Szpital z Zambrowa - 49 695 zł (63 668 zł przed rokiem).
Jak podkreśla Hancewicz powyższa informacja zawiera kwoty, które do wymienionych organizacji trafiły od podatników z województwa podlaskiego. Oznacza to, że kolejne kwoty mogły trafić do tych organizacji również z innych województw, co z pewnością jeszcze bardziej zwiększyło środki, którymi już dziś mogą dysponować OPP.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę