Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Na energetycznym szlaku

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wydał decyzję środowiskową dotyczącą budowy, przebiegającej w okolicach Łomży, linii elektroenergetycznej 400kV relacji Narew – Ostrołęka. Inwestycja jest częścią projektu mostu energetycznego Polska – Liwa, w ramach którego zostaną zbudowane także dwutorowa linia 400 kV Ełk – Łomża i stacja 400 kV Łomża. Inwestycje będą realizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A, i mają być dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Linia, dla której RDOŚ wydał decyzję środowiskową ma połączyć istniejącą, planowaną do rozbudowy stację elektroenergetyczną Narew z istniejącą stacją elektroenergetyczną Ostrołęka. Całkowita długość trasy linii wg wariantu rekomendowanego przez inwestora (wariant B) wynosi 117,4 km. Linia przechodzić będzie w pobliżu Łomży, gdzie  projektowana jest budowa stacji elektroenergetycznej 400/110 kV. To właśnie do niej ma dochodzić projektowana linia Ełk - Łomża, którą po wykonaniu połączenia Ełk (Polska) – Alytus (Litwa), do krajowego systemu elektroenergetycznego będą wprowadzane znaczne ilości energii pochodzącej z nowej elektrowni jądrowej planowanej do wybudowania na Litwie.
Jak podaje RDOŚ w celu minimalizacji negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko na inwestora nałożono szereg warunków zarówno na etapie budowy jak i użytkowania przedsięwzięcia, m.in. usuwanie drzew i zakrzaczeń poza sezonem wegetacyjnym, prowadzenie prac budowlanych poza okresem lęgowym ptaków, stosowanie znaczników zwiększających widoczność przeszkody dla ptaków, a po uruchomieniu linii: wykonanie pomiarów kontrolnych pola elektrycznego, magnetycznego i pomiarów hałasu oraz prowadzenie trzyletniego monitoringu zwierząt.

Budowa linii Ostrołęka – Narew szacowana jest na ponad 800 mln zł. Koszty budowy linii Ełk - Łomża wraz z budową stacji Łomża i rozbudową stacji Ełk - etap I , oszacowano na niemal 900 mln zł. Inwestycje mają być zakończone do końca 2015 roku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę