Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

15 sierpnia w Łomży... Maryjnie, patriotycznie, ale bez kompani honorowej wojska

- Ten nasz patriotyzm to nie jest skansen w zakamarku naszego serca... - mówił ks. kan. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej w Łomży, w homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy świętej sprawowanej w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza św., której przewodniczył ks bp. (senior) Tadeusz Zawistowski sprawowana była w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego, bo 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, nazywanej też „Cudem nad Wisłą” obchodzone jest też Święto Wojska Polskiego. Po raz pierwszy od lat w Łomży w uroczystościach tych nie brała udziału kompania honorowa Wojska Polskiego. W związku z reorganizacją znajdującego się w Łomży 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. gen. Mariana Raganowicza, i zmniejszeniem stanu osobowego jednostki, nie można już wystawić kompanii...

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się na Placu Papieża Jana Pawła II, gdzie przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty. Przybyło kilkadziesiąt osób, przede wszystkim delegacje, które  złożyły wieńce kwiatów. Po sześciu minutach było już po tej części uroczystości...|

Podczas kazania wygłoszonego w trakcie Mszy świętej  sprawowanej w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego ks. Kanonik Marian Mieczkowski podkreślał, że Bitwa warszawska jest uznawana za jedną z najwalniejszych bitew świata i nazywana jest też „Cudem nad Wisłą”.
- A dla nas łomżan, trzeba wspomnieć także był „cud nad Narwią” bo przez pięć dni garstka żołnierzy zatrzymała sowieckie dywizje, a świadectwo tego męstwa mamy na naszym cmentarzu – mówił kapłan.

Kaznodzieja, uzasadniając nazywanie tej bitwy „Cudem nad Wisłą” wiązał zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami ze wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, przez którą przed 91-laty Polacy prosili Boga wznosząc głośne modlitwy.

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę