Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie wojsko świętuje (...tak po raz ostatni)

Uroczystą zbiórką kadry i pracowników wojska przy pomniku żołnierzy 33. Pułku Piechoty, na terenie koszarów wojskowych przy Al Legionów rozpoczęły się w Łomży obchody święta 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i Święta Wojska Polskiego. Obie uroczystości przypadają15 sierpnia i są związane rocznicą „cudu nad Wisłą”czyli zwycięskiej dla Polaków bitwy z nacierającymi na stolicę wojskami bolszewickimi w 1920 roku. Podczas uroczystości nastąpiła także zmiana dowódcy jednostki. Pułkownika Piotra Wolańskiego zastąpił major Krzysztof Rabek.

Na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku szybki pochód Armii Czerwonej na Warszawę został na pięć dni zatrzymany na przedpolach Piątnicy przez żołnierzy stacjonującego w Łomży 33 Pułku Piechoty. W ocenie historyków i wojskowych umożliwiło nie tylko lepsze przygotowanie obrony stolicy, ale dało też szansę Naczelnemu Wodzowi Józefowi Piłsudskiemu na zrealizowanie sławetnego kontruderzenia znad Wieprza, które doprowadziło do rozbicia sił bolszewickich. Sam Piłsudski miał mawiać później, że nie byłoby „cudu nad Wisła” gdyby wcześniej nie było cudu nad Narwią. 33 PP bronił Łomży również w 1939 roku, a w kolejnych potyczkach pod Łętownicą i Andrzejewem został rozbity. Do tradycji tego pułku nawiązuje funkcjonujący jeszcze dziś w Łomży 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. gen. Mariana Raganowicza.  I właśnie dziś w Łomży, w przeddzień przypadającego 15 sierpnia święta Batalionu i Święta Wojska Polskiego żołnierze świętują. 
Podczas uroczystości płk. Piotr Wolański podkreślał, że miejsce w którym uroczystości się odbywają jest szczególne. Pomnik znajduje się na terenie dawnych koszarów 33 Pułku Piechoty, i jest częścią schronu fortecznego z okolic Nowogrodu, który w 1939 roku był broniony przez żołnierzy łomżyńskiego pułku. Podczas uroczystości żołnierze batalionu, ale także pracownicy cywilni wojska zostali odznaczeni i wyróżnieni. Kapitan Adam Pytel odebrał przyznaną mu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „Gwiazdę Iraku”. Wręczono także m.in. przyznane przez Ministra Obrony Narodowej złote, srebrne i brązowe medale „Za zasługi dla obronności kraju” i „Siły zbrojne w służbie Ojczyźnie”.
W trakcie uroczystości nastąpiło także przekazanie dowództwa nad Batalionem Pułkownik Piotr Wolański, który w wojsku w Łomży pracuje od 25 lat, a przez ostanie dwa i pół roku był dowódca jednostki, jej sztandar i honorową odznakę  1 ŁBR z nr 1 wręczył majorowi Krzysztofowi Rabkowi, dotychczasowemu zastępcy dowódcy. Tym samym major Rabek przejął, powierzone mu przez zwierzchników, dowództwo nad Batalionem.
-  Miałem możliwość i zaszczyt współpracować ze wspaniałymi ludźmi – mówił łamiącym się głosem płk. Wolański dziękując żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska za lata spędzone razem.
1 ŁBR przechodzi restrukturyzację. W czerwcu został przekazany z likwidowanej 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki do 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie i ma być przeformowany na warsztaty techniczne. Od lipca w łomżyńskiej jednostce ubyło 80 etatów żołnierzy zawodowych. Zgodnie z zapowiedziami byłego już Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha od stycznia 2012 roku w Łomży będzie tylko dwóch oficerów i dwudziestu siedmiu podoficerów.  I właśnie do tych niekorzystnych dla Łomży wojska w Łomży zmian nawiązywali w przemówieniach prezydent Mieczysław Czerniawski i poseł Lech Kołakowski. Obaj podkreślali, że mówią w imieniu mieszkańców Łomży, że nie wyobrażają sobie aby w Łomży wojska miało nie być.
- Man nadzieję, że nowy szef MON uwzględni nasze prośby i fakt, że wojsko od leci zawsze związane było z Łomżą – mówi prezydent Czerniawski.
- Myślę, że po październikowych wyborach resort obrony będzie miał nowe spojrzenie, które na stałe utrzyma jednostkę w Łomży – dodawał poseł Kołakowski.

Przedpołudniowe oficjalne uroczystości nie zakończyły żołnierskiego świętowania. Na terenie jednostki przy Alei Legionów można oglądać sprzęt i wyposażenie wojskowe. W południe rozpoczęło się spotkanie żołnierskich pokoleń (Klub J.W. 1511, Al. Legionów 133), a o godz. 16:00 rozpocznie się tu impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę