Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

NIK krytycznie o nadzorze starosty wysokomazowieckiego nad gospodarką leśną

Główne zdjęcie
źródło: Raport NIK. Fotografia przedstawia działkę, na której dokonano zmiany lasu na użytek rolny i w przypadku której zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy dla budynku mieszkalnego i gospodarczego.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła realizację przez starostów zadań dotyczących gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych. Nagminnie naruszano obowiązujące przepisy prawa, a urzędnicy samorządowi niedbale wykonywali swoje obowiązki. Wśród kontrolowanych i negatywnie ocenianych było także Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem.

NIK skontrolowała 24 powiaty, miasto na prawach powiatu oraz 18 nadleśnictw Lasów Państwowych, by sprawdzić, jak w latach 2007-2010 starostowie oraz nadleśniczowie Lasów Państwowych, sprawujący nadzór nad lasami niepaństwowymi na podstawie porozumień zawartych ze starostami, realizowali zadania dotyczące gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych. 
Niestety wnioski z kontroli nie są pozytywne. Inspektorzy NIK mieli wiele zastrzeżeń n.p przty przekształceniach lasu w użytek rolny. Jak czytamy w raporcie w Starostwie Powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem, w dwóch z 10 analizowanych przez NIK spraw, właściciele nieruchomości o powierzchni 2,5 ha i 1,5 ha uzyskali z gminy wyłączenie działek z produkcji rolnej, a następnie (po upływie 60 i 108 dni od wydania przez Starostę decyzji o zmianie lasu na użytek rolny) decyzje o warunkach zabudowy z przeznaczeniem pod budynki inwentarskie wraz z infrastrukturą.
Sformowane przez NIK zastrzeżenia do wysokomazowieckiego starostwa  dotyczą także nie podjęcia czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych wobec wszystkich 46 właścicieli lasów, którzy nie zrealizowali obowiązków i zadań określonych przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka w decyzjach zobowiązujących do ponownego wprowadzenia roślinności leśnej na powierzchni 48,61 ha oraz uzupełnienia upraw o nowe sadzonki na powierzchni 0,48 ha. Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudka kilka razy informował Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem o niewykonaniu przez właścicieli lasów obowiązków określonych w decyzjach. Zgodnie z jego oceną, niewyegzekwowanie tych obowiązków stwarza zagrożenie dla trwałości utrzymania lasu.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę