Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Znaki, kody i labirynty w Galerii Sztuki Współczesnej

Główne zdjęcie
Karol Karwowski

Karol Karwowski - ceniony malarz z Lublina, współzałożyciel i dyrektor Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania - zaprezentował swe najnowsze prace w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Na cykl „Znaki, kody, labirynty” składają się obrazy abstrakcyjne, pełne barw i pastelowych kolorów. Dla Karwowskiego jest to wystawa szczególna, ponieważ po wielu latach artystycznej nieobecności wrócił do Łomży – swego rodzinnego miasta. - Obrazy Karola Karwowskiego utrzymane są w kręgu abstrakcji- mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Jest to próba opisania skomplikowanego, niezwykle dynamicznego, dzisiejszego życia.

Karolina Skłodowska
Karolina Skłodowska

Malarstwo Karola Karwowskiego można było oglądać w Łomży po raz ostatni 11 lat temu, na wystawie zbiorowej w Galerii Bonar. Wystawa indywidualna była jeszcze wcześniej, w latach dziewięćdziesiątych. Nic dziwnego, że wernisaż jego najnowszej wystawy przyciągnął liczne grono nie tylko jego znajomych i przyjaciół, ale i miłośników sztuki. Wielkie zainteresowanie zwiedzających wzbudził fakt, że obrazy powstały na materiale bardzo nietypowym, jakim jest zwykła… płyta paździerzowa. 
- Jest to wystawa, która prezentuje obrazy najnowsze, z roku 2011 i częściowo ubiegłego, w dodatku o charakterze monograficznym – wyjaśnia Karol Karwowski. Obrazy stanowią cykl, który nazwałem „Znaki, kody, labirynty”. Cykl ten został zainspirowany tym, że zetknąłem się z ciekawym podłożem, które sprowokowało mnie do dalszych działań. Podłoże – płyta - stanowi pewną, dla mnie bardzo interesującą tkankę, strukturę ciekawą samą w sobie, jest początkiem moich dalszych działań, nie tylko o charakterze malarskim, ale i trochę filozoficznym. Ale jest to dla mnie tylko punkt wyjścia, pewna płaszczyzna, która mnie intryguje i na tej kanwie dokładam dużo od siebie. Płyty, które przed malowaniem przygotowuję sobie, przycinam – już na początku są lepsze i gorsze. Przyjaźniejsze, ułatwiające mi pracę, ale i utrudniające. Wtedy odkładam taki obraz, bo trzeba na jakiś czas przerwać pracę, aż pojawi się pomysł, co z nim dalej zrobić.  - Materia, jej faktura zwraca uwagę – wyznacza w pewien sposób kierunek działań artysty – dodaje Karolina Skłodowska. Wprowadza ona element niedopowiedzenia, pewnej niepewności, sprawia, że te obrazy nie są oschłe, surowe, ożywia je ów przypadek.
Motyw labiryntu jest obecny w sztuce od tysięcy lat. Już starożytni nadawali mu wielkie znaczenie. Karol Karwowski nie jest pierwszym i zapewne nie ostatnim malarzem, który w swej twórczości sięgnął po ten uniwersalny w swej wymowie symbol: - Taki pomysł przychodzi z czasem – zamyśla się artysta. Bo człowiek napotyka w życiu na różnego rodzaju zawiłości, różne drogi – utrudnienia, ale i ułatwienia. Samo życie jest więc swego rodzaju drogą, w której się błądzi, w której się zawraca – stąd labirynt. A obraz w sumie też jest labiryntem – przestrzenią, w którą można wchodzić, oglądać pobieżnie lub zagłębiać się w niuanse.
Obrazy Karola Karwowskiego są abstrakcyjne, ale z powodu użycia pastelowych, ciepłych, stonowanych barw, twórczość artysty jest bardzo delikatna i subtelna. Obrazy, oprócz motywów geometrycznych, tworzą różnego rodzaju znaki, często wieloznaczne, różne napięcia kolorów, linii.
- Całość ma charakter wręcz organiczny – zauważa Karwowski. Jest tu dużo geometrii, czyli rozsądku, połączonego z chaosem, przypadkowością, czyli czymś niezależnym od człowieka, co można tylko zaakceptować bądź odrzucić. Geometria to rozum, a kolor i linia to uczucie. Wszystko się tutaj splata i krzyżuje – jak w życiu, tworzy jakąś całość, z której jestem zadowolony. - Moje malarstwo jest aluzyjne, niejednoznaczne – takie, jakie jest życie – podsumowuje Karol Karwowski. Nie ma w nim jednej formuły interpretacyjnej, każdy może je spróbować odczytać na swój sposób.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk

240308092554.png

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę