Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Łomża zyskuje na oszczędnościach innych

Główne zdjęcie
Maciej Żywno, Mieczysław Czerniawski

Zamiast nieco ponad 600 tys zł, Łomża otrzyma ponad milion złotych od rządu na remont kawałka ul. Poznańskiej. Zapowiedział to Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski, który w ratuszy podpisał z prezydentem Czerniawskim umowę na dofinansowanie tej inwestycji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Na razie umowa opiewa na 606 tys zł, ale wojewoda zapowiedział jej aneksowanie o około 430 tys zł.

Zasadą NPPDL jest, że połowę kwoty na inwestycję wykłada realizujący go samorząd, a resztę dokłada rząd. Wniosek Łomży nie zmieścił się na liście podstawowej projektu i na takie finansowanie liczyć nie może, a jest realizowany z pieniędzy, które pojawiają się jako oszczędności po przetargach rozpisywanych przez inne samorządy realizujące inwestycje w ramach programu.
Przebudowa niespełna 800 metrów ul Poznańskiej na odcinku od Al. Legionów do ul. Poligonowej, ale bez mostu na Łomżyczce, kosztuje miasto niemal 4 mln zł, a to oznacza, że po zapowiedzianym przez wojewodę aneksowaniu umowy dofinansowanie sięgnie 25% zadania.  

Wojewoda Żywno zapowiedział także, że dzięki oszczędnością na realizacji „szchatynówek” w tym roku zrealizowany ma być także ponad 5,5 km drogi powiatowej Osobne – Śniadowo.
- To jak będzie ostateczna wysokość dotacji w tym wypadku będziemy wiedzieć za kilka dni  - zapowiadał wojewoda Żywno. 

Dodajmy, że przebudowa  fragmentu ul. Poznańskiej to czwarta „schetynówka” w Łomży. W 2009 roku w ramach programu przebudowano ul. Grobla Jednaczewska (1,4km), a w ubiegłym roku dwie ulice:  Łąkową  i Małą Kraskę – o łącznej  długości  2,2 km.

Jak podsumował Maciej Żywno w trakcie realizacji NPPDL 2008-2011 w województwie podlaskim  udało się przebudować łącznie ponad 500 km dróg gminnych i powiatowych.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę