Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

PIR: rolnikom trzeba pomóc

Podlaska Izba Rolnicza chce zwiększenia dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego i większych dopłaty do paliwa rolniczego i szybszej wypłaty dopłat bezpośrednich za 2011r. W ocenie działaczy Izby w ten sposób można byłoby pomóc rolnikom, którzy w wyniku intensywnych opadów deszczu w lipcu mają większe niż zwykle problemy ze żniwami. - Rolnicy z województwa podlaskiego tegoroczne żniwa zaliczają do wyjątkowo trudnych. Ziarno jest nadmiernie wilgotne, zboża słabo wykłoszone, a pojawiające się w nich odrosty obniżają jego jakość - czytamy w specjalnym stanowisku Izby wysłanym m.in. ministerstwa rolnictwa.

W województwie podlaskim żniwa zostały rozpoczęte w bardzo niewielkim stopniu, w większości gmin kombajny nie wyjechały jeszcze w pole. Działaczy Izby niepokoi fakt pogarszającej się jakość ziarna. Jak argumentują pojawiły się już porosty na pszenżycie ozimym oraz życie - tzw. kiełkowania ziarna. Występują również przypadki wtórnych odrostów jęczmienia i owsa, a obecna pogoda sprzyja rozwojowi grzybów. Wiąże się z to z obniżką plonu oraz pogorszeniem jakości ziarna.
Wobec powyższego Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej oraz Komisja ds. produkcji roślinnej i zwierzęcej stoją na stanowisku, iż jedynym sposobem, aby pomóc rolnikom w tej jakże trudnej sytuacji będzie zwiększenie dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego. Ze względu na utrudniony zbiór i ciężkie warunki glebowe zwiększa się zużycie oleju napędowego, w związku z tym apelujemy o zwiększenie ilości limitu paliwa przysługującego na 1 hektar użytków rolnych oraz wyższy procentowo zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Izba wnioskuje także o przyśpieszenie realizacji dopłat bezpośrednich za 2011r.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę