Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Strażacy rozstrzygnęli przetarg na samolot bezzałogowy

538 tys. zł brutto zapłaci podlaska straż pożarna za bezzałogowy samolot, przydatny m.in. w akcjach w trudno dostępnym terenie. Po kilku próbach udało jej się wreszcie rozstrzygnąć przetarg. Wybrano ofertę firmy KABE z Mikołowa w woj. śląskim. Warunki i termin dostawy będzie znany po podpisaniu umowy z dostawcą - powiedział rzecznik prasowy podlaskiej straży pożarnej, Marcin Janowski.

Zakup bezzałogowego samolotu będzie sfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu: "Budowa zintegrowanego systemu ochrony ludności i środowiska w układzie transgranicznym Polski i Litwy". Finansowane są z niego również inne zakupy na potrzeby straży pożarnej, m.in. samochodów gaśniczych. W ubiegłym roku z tego źródła był finansowany zakup największej w Polsce, specjalistycznej cysterny.

Bezzałogowy samolot pozwoli strażakom skuteczniej monitorować działania prowadzone w trudnych warunkach, np. podczas rozległych pożarów w trudnym terenie bagiennym. W Podlaskiem dochodzi do takich pożarów np. na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Samolot miałby też pomagać patrolować tzw. strefy zagrożeń.

Według specyfikacji przetargu, samolot ma być szybki w przygotowaniu do pracy, zdalnie sterowany, być wyposażony w kamerę do zdjęć w dzień i w nocy, czujniki stężenia tlenu, amoniaku i gazów wybuchowych. Uzyskiwane obrazy i dźwięki mają być w czasie rzeczywistym transmitowane na ziemię.

Procedura przetargowa trwała od 2009 roku, rozstrzygnięcie zapadło dopiero w trzecim przetargu, wybór nastąpił z trzech ofert. W pierwszym - złożone oferty przekroczyły budżet, jaki zaplanowano na zakup maszyny, w drugim - jedyny zainteresowany oferent nie spełniał wszystkich wymogów specyfikacji przetargowej.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę