Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Więźniowie i bezdomni posprzątali żydowski cmentarz

Osadzeni z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze wraz z bezdomnymi z ośrodka Caritas „Przystanek w drodze” również z Czerwonego Boru zakończyli kolejną turę prac porządkowych na Łomżyńskim Cmentarzu Żydowskim w Łomży. Pomimo dosyć kapryśnej aury udało się skosić trawę i wyciąć zbędne krzewy. Dzięki pracy osadzonych wszystkie zabytkowe nagrobki zostały pięknie wyeksponowane i zachęcają do zwiedzania nekropoli.

Dla grupy czterech osadzonych z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze ostatnie dwa tygodnie upłynęły na zmaganiach z pogodą i chaszczami porastającymi zabytkowy cmentarz żydowski przy ulicy Wąskiej w Łomży. To jedna z dwóch nekropoli żydowskich znajdujących się w mieście. O ile stary cmentarz żydowski znajdujący się przy ulicy Rybaki jest regularnie porządkowany dzięki staraniom miasta, o tyle nowy - znajdujący się przy ulicy Wąskiej doglądany jest przez grupę zapaleńców z... Zakładu Karnego w Czerwonym Borze wspieranych przez bezdomnych z ośrodka Caritas „Przystanek w drodze”.
Prace wykonane przez osadzonych są częścią programu pod nazwą „Tikkun-Naprawa” realizowanego przez polską i izraelską Służbę Więzienną - przekazuje Dariusz Śmiechowski -  z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. - W jego realizację czynnie włączył się również ośrodek Caritas z Czerwonego Boru i Fundacja na Rzecz Cmentarza Żydowskiego w Łomży. Efekty podejmowanych wysiłków to nie tylko utrzymanie nekropolii w dobrym stanie ale również zmiana świadomości zwłaszcza wśród społeczności żydowskiej na temat polskiego antysemityzmu. Włączenie się w akcję księdza katolickiego Adama Jabłońskiego z ośrodka Caritas wzbudziło wręcz niedowierzanie. Ambicją uczestników projektu jest cykliczne prowadzenie prac. Być może w latach kolejnych ich zakres zostanie powiększony o rekonstruowanie macew.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę