Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Wiadomości Łomżyńskie

W sprzedaży ukazał się kolejny – 26 już już - numer „Wiadomości Łomżyńskich”. To kwartalnik wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Wydawnictwo stara się połączyć ciążące na nim obowiązki kronikarskie sprowadzające się do relacji z tego co się w mieście działo z próbą nieco szerszego spojrzenia na przeszłość i przyszłość miasta.

W numerze m.in. o 593 nadania praw miejskich Łomży przez księcia mazowieckiego Janusza I. Jest też o dziękczynieniu za wizytę w Łomży przed 20 laty Ojca Świętego Jana Pawła II, oraz refleksja ks Andrzeja Godlewskiego, proboszcza parafii pw. Krzyża Świętego, związana  z jego pobytem na Mszy świętej Beatyfikacyjnej w Watykanie.
- To spotkanie było dla mnie tym bardziej ważne, że uważam się za człowieka pokolenia Jana Pawła II – pisze ks. Godlewski.
W Kwartalniku także m.in. „Przykre bolączki łomżyniaków”  Adama Chętnika przed  świętowaniem Tysiąclecia Łomży w tekście prof. Adama Dobrońskiego.
- Można się było pocieszać, że najgorsze czasy już minęły(...) Adam Chętnik nie za bardzo wierzył władzom białostockim, że uszanują one odrębności historyczno-kulturowe Łomżyńskiego.(...) Ja zaś po tej lekturze mam sugestię adresowaną do prezydenta Łomży, Mieczysława Czerniawskiego, rajców, patriotów lokalnych. Słyszałem niedawno zapowiedź o przygotowaniach do obchodów 600-lecia Łomży. (...)Zgodnie z tokiem myśli Adama Chętnika trzeba pamiętać o związkach Łomży z innymi grodami (miastami) tego regionu, co najmniej od Nowogrodu po Wiznę, a w wersji poszerzonej do Ostrołęki, do Tykocina i od Grajewa po Ostrów Mazowiecką. Uwzględnijmy te ośrodki w przygotowaniach do wielkiego łomżyńskiego jubileuszu. Może warto zwołać Sejmik Północno-Mazowiecki, zapraszając oczywiście także przedstawicieli ościennych krain historycznych? Na pewno nie można ograniczyć się do świętowania w gronie samych łomżyniaków – pisze prof. Adam Dobroński.
W Numerze także tradycyjna Kronika Łomżyńska, oraz wieści z życia Towarzystwa.
„Wiadomości Łomżyńskie” są do kupienia (6 zł) w dobrych księgarniach i kioskach na terenie całego miasta a także w siedzibie TPZŁ przy ul. Sienkiewicza 8.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę