Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Woda zatrzyma budowniczych bulwarów?

Od poniedziałku warszawska firma Warbud S.A. mogłaby zaczynać budowę bulwary nad Narwią w Łomży. W niedzielę kończy się bowiem pięciomiesięczny okres zabraniający prowadzenia nad brzegiem Narwi jakichkolwiek prac budowlanych w związku z okresem lęgowym ptaków, ale okazuje się, że tym razem prace budowlane może zatrzymać sama Narew, której wody są na wyjątkowo wysokim – jak na te porę roku - poziomie.

Zgodnie z wydaną jeszcze w 2009 roku decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku „planowane roboty (przy budowie bulwarów w Łomży – dop.red.) należy prowadzić w porze dziennej w sposób minimalizujący uciążliwość dla środowiska i mieszkańców, po ustąpieniu wezbrań i zakończeniu okresu lęgowego ptaków, tj. poza okresem od 01 marca do 31 lipca”.
W poniedziałek jest już 1 sierpnia, a więc teoretycznie można już bulwary budować. 
- Zaczniemy organizację  placu budowy i choćby wycinkę drzew, ale faktyczne wejście na plac budowy zależy od stanu Narwi, który póki co nie jest zadowalający – przekazał nam dziś przedstawiciel Warbudu odpowiedzialny za tę inwestycję.   
Dziś rano stan Narwi w Łomży wynosił 265cm i był o 2 cm wyższy niż wczoraj w południe. Co prawda synoptycy ostrożnie zapowiadają, że wraz z lipcem powinna zakończy się także „pora deszczowa”, ale woda musi mieć czas na spłynięcie.

Przypomnijmy teraz ma zacząć się realizacja tzw. pierwszego etapu bulwarów w Łomży. Inwestycja obejmuje budowę ścieżek pieszej i rowerowej wzdłuż Narwi o długość ok 500 metrów, portu rzecznego w okolicach ulic Żydowskiej (nabrzeże portowe jest opracowane na możliwość przyjęcia dwóch dużych jednostek po 24 metry długości każda), mariny ( na 20 jednostek małych - kajaków, łódek, żaglówek, czy motorówek) oraz obiektów dodatkowej infrastruktury wraz z ulicami dojazdowymi i parkingami.
W przetargu, ogłoszonym jeszcze przez poprzednie władze miasta - na realizacje tej inwestycji wystartowało pięć specjalistycznych firm z Warszawy, Gdańska i Szczecina. Warbud chciał najmniej - 13 mln 748 tys.  534,93 zł brutto. Zdecydowana większość tej kwoty będzie pochodzić z funduszy unijnych, pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Zgodnie z zawartą pomiędzy miastem a Warbudem umową pierwszy etap bulwarów nad Narwią w Łomży ma powstać do końca listopada przyszłego roku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę