Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

NSA potwierdza - bezprawnie doprowadzono do sprzedaży miejskiej działki

Główne zdjęcie
Zakład który funkcjonuje na byłej miejskiej działce przy ul. Poligonowej

Blisko dwa lata trwały w sądach przepychanki odnośnie stwierdzenia prawności lub bezprawności uchwały Rady Miasta Łomża ze stycznia 2007 roku zezwalającej na sprzedaż bez przetargu jednej z miejskich działek przy ul. Poligonowej. Bezprawności działań władz miasta dopatrzyli się w niej kontrolerzy RIO, prokuratorzy z Białegostoku, Wojewoda Podlaski, Wojewódzki Sąd Administracyjny, a teraz rację im przyznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalając skargę kasacyjną Rady Miejskiej. W związku z tą transakcją jeszcze w listopadzie 2009 roku ówczesny prezydent Łomży Jerzy B. i jego pierwszy zastępca Marcin S. usłyszeli prokuratorskie zarzuty popełnienia przestępstw urzędniczych „polegających na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę.”

Jako pierwsza nieprawidłowości przy transakcji związanej ze zbyciem na rzecz konkretnego prywatnego przedsiębiorcy miejskiej działki przy ul. Poligonowej dopatrzyła się Regionalna Izba Obrachunkowa, której kontrolerzy na przełomie 2008 i 2009 roku przeprowadzili kontrolę kompleksową gospodarki finansowej w Urzędzie Miejskim w Łomży. To po niej doniesienie o wykrytych nieprawidłowościach trafiło do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która wszczęła śledztwo. Po kilku miesiącach szef tej prokuratury wystąpił do Wojewody Podlaskiego aby ten zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku o stwierdzenie wydania z naruszeniem prawa uchwały ze stycznia 2007 roku na podstawie której była możliwa transakcja. Kilka tygodni po tym wystąpieniu ówcześni prezydent Łomży i jego pierwszy zastępca usłyszeli prokuratorskie popełnienia tzw. przestępstw urzędniczych. Obaj nie przyznawali się wówczas do winy, a śledztwo w tej sprawie jeszcze trwa.

Naczelny Sąd Administracyjny już raz zajmował się tą sprawą analizując skargę kasacyjną na pierwszy w sprawie wyrok białostockiego WSA, który uznawał uchwałę za bezprawną. Sędziowie NSA, uznali, że podczas rozpatrywania po raz pierwszy sprawy przez białostocki sąd popełniono błędy formalne, które polegały na tym, że nabywca tej działki nie był uczestnikiem postępowania. Dlatego wówczas wyrok uchylili i polecili WSA w Białymstoku ponownie zająć się sprawą. W grudniu ubiegłego roku zapadł w tym sądzie drugi wyrok – taki sam jak poprzednio – władze Łomży nie miały prawa bez przetargu sprzedawać działki przy Poligonowej, a uchwała „w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu, nieruchomości gruntowej Miasta Łomży przy ulicy Poligonowej” jest niezgodna z prawem. Od tego wyroku po raz kolejny skargę kasacyjną złożyła Rada Miasta Łomża i teraz NSA w Warszawie ponownie musiał sprawę zbadać. Tym razem jednak nie było wątpliwości. Wyrok białostockiego sądu jest właściwy, a skarga miasta została oddalona.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił także wniosek Wojewody Podlaskiego o zasądzenie na jego rzecz od Miasta Łomża kosztów postępowania kasacyjnego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę