Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

UE chce ograniczyć jeden z programów pomocy najuboższym w naszym regionie

Korzysta z niej kilkanaście tysięcy osób w regionie - w formie posiłków w jadłodajniach, świetlicach i ośrodkach socjoterapeutycznych czy paczek wydawanych przez organizacje charytatywne. Mowa o żywności z europejskiego programu pomocy najuboższym PEAD.

W Polsce i w naszym regionie zgłasza się po nią coraz więcej ubogich. Od stycznia Unia chcę ograniczyć tę pomoc aż o 80 proc. "W naszym stowarzyszeniu po paczki z tych produktów zgłasza się około 3 600 osób, wydajemy je co 2 tygodnie. Liczba potrzebujących cały czas rośnie" - mówi o. Edward Konkol ze Stowarzyszenia "Droga". "Trudno jednoznacznie ocenić, czy ten program jest skuteczny" - mówi siostra Teresa Wszechpińska z Caritas Archidiecezji Białostockiej. "Na pewno wiele potrzebujących z niego korzystało. Ale są też ludzie, których taka forma pomocy uśpiła, utwierdzał w bezradności" - dodaje siostra. "Gdyby program został tak mocno okrojony, potrzebujących podzieliłbym na 3 grupy. Tym najuboższym dawałbym jeszcze większe paczki. Jest druga grupa, dla której to jedzenie ma charakter dodatkowego wsparcia - tym ludziom dałbym mniejsze ilości jedzenia. Są też tacy, którzy równie dobrze mogliby zapracować na to jedzenie - ich trzeba raczej aktywizować poprzez udział w grupach wsparcia, a nie będą stać w kolejkach po pomoc" - uważa o. Edward Konkol. Dyrekcja Caritas Polska interweniowała już w sprawie programu pomocy żywnościowej, a rząd zadeklarował starania w instytucjach europejskich, by program był utrzymany.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę