Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

GDDKiA chce pozwolenia na budowę obwodnic Stawisk i Szczuczyna

Główne zdjęcie
Obwodnica Stawisk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do Wojewody Podlaskiego wnioski o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (czyli innymi słowy pozwolenia na budowę) na obwodnicę Stawisk (6,49 km) i obwodnicę Szczuczyna (8,03km). - Jeśli wszystkie kwestie proceduralne, a potem przetargowe - przebiegną pomyślnie, rozpoczęcie budowy planujemy na II kwartał przyszłego roku (2012), dwa lata później - możliwe nawet że pod koniec 2013r - obie obwodnice powinny być gotowe - mówi Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału GDDKiA, dodając, że będą to pierwsze odcinki drogi ekspresowej S61.

Obwodnica Szczuczyna
Obwodnica Szczuczyna

Zarówno obwodnice Stawisk jak i Szczuczyna mają mijać miejscowości po zachodniej stronie. Przebiegi obu już wiosną ubiegłego roku zatwierdził Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydając stosowne decyzje środowiskowe. Wydanie przez wojewodę zezwoleń na realizację inwestycji drogowej zakończy ostatecznie „papierkowy” okres tych inwestycji.
Mimo, że od faktycznej budowy obwodnic, a co za tym idzie pierwszych docinków drogi ekspresowej S61 dzieli nas coraz mniej, to jednak przynajmniej na razie obwodnice te nie będą wyglądały jak klasyczne „ekspresówki”. Zgodnie z planami GDDKiA obwodnice mają być budowane dwuetapowo.
- Będzie to na razie droga jedno jezdniowa, ale obiekty inżynierskie (wiadukty, przepusty, przejścia dla zwierząt) zostaną wybudowane pod docelowe dwie jezdnie. Natomiast po jednym węźle na każdej z obwodnic od razu zbudujemy (ze względu na bezpieczeństwo), jako dwujezdniowy – mówi Malinowski.
Oba zadania są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i znajdują się w Planie Budowy Dróg Krajowych w załączniku nr 1 (rozpoczęcie budowy przed 2013 r.).
Ujęte w dokumentach PO RPW kosztorysy obu obwodnic opiewają na kwoty  niemal 111 mln zł w przypadku Stawisk i ponad 165 mln zł w przypadku Szczuczyna. Z funduszy unijnych na pierwsza z nich ma iść ponad 27, a na drugą ponad 40 mln zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę