Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Podlaskie firmy nie są zbyt skuteczne w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy na innowacyjne projekty

Ponad 430 mln zł - na taką kwotę podpisano umowy z podmiotami z województwa podlaskiego w programie Innowacyjna Gospodarka. To najmniej wśród regionów Ściany Wschodniej i ponad 10 razy mniej niż na Mazowszu. "Podlaskie firmy są aktywne w ubieganiu się o unijne dofinansowanie, ale gorzej jest ze skutecznością w ich pozyskiwaniu" - mówi Marek Dźwigaj, dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej. "Jeszcze kilka lat temu do podlaskich firm, które stanowią około 2,5 proc. firm z całego kraju wpływało od 4 do 6 proc. środków z budżetów ogólnopolskich" - informuje Dźwigaj.

W tej chwili to 2,5 proc. albo i mniej. Wynika to z tego, że w ostatnich latach zwiększyły się wymogi odnośnie innowacyjności projektów, a od firm wymaga się wyższego poziomu technologicznego.

Do tego innowacyjność, na którą firmy dostają dofinansowanie, rozumiana jest w różny sposób. "Jest z tym pewien problem" - przyznaje Marek Dźwigaj. "Powszechnie przez innowacyjność rozumie się nowoczesne technologie, ale też inne formy wprowadzania nowych rozwiązań na rynek, np. nowe usługi lub działalność w internecie - i tutaj nasz region również odstaje od reszty kraju" - dodaje dyrektor Dźwigaj.

W Podlaskiem dofinansowano z Programu Innowacyjna Gospodarka ponad 100 projektów, w większości inwestycyjnych. Zdaniem Marka Dźwigaja program Innowacyjna Gospodarka powinien zaowocować rozwojem przedsiębiorczości w regionie, zwiększeniem liczby firm, miejsc pracy, wzrostem płacy średniej czy ściąganiem nowych inwestorów. Tymczasem liczba zarejestrowanych podmiotów spada, nie rośnie średnie wynagrodzenie a tereny inwestycyjne nadal czekają na zainteresowanie.

Trudno zatem oszacować, jakie wymierne korzyści dla rozwoju regionu przynosi program. Zdaniem ekonomisty Krzysztofa Rybińskiego fundusze unijne "mordują" innowacje w Polsce. Według ostatniego "Raportu o innowacyjności gospodarki w Polsce" wydaje się miliardy euro na wspieranie innowacyjności, a według danych GUS odsetek firm, które je wdrażają, w latach 2006-09 spadł o 5 proc.

Podstawowym celem ustanowienia funduszu strukturalnych było umocnienie spójności gospodarczej i społecznej Wspólnoty Europejskiej. To znaczy, że do mniej rozwiniętych obszarów miało wpływać więcej pieniędzy, by wyrównać szanse z pozostałymi regionami.

Poziom wykorzystania pieniędzy np. z programu Innowacyjna Gospodarka świadczy, że tak nie jest i że napływ dużych pieniędzy do rozwiniętych regionów może potęgować różnice między obszarami, zamiast je niwelować.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę