Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wielka Gala na finał Festiwalu Drozdowo – Łomża

Główne zdjęcie
Alicja Rumianowska

Uroczystym koncertem plenerowym w Muzeum Przyrody w Drozdowie zakończył się XVIII Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. W koncercie wzięli udział niemal wszyscy uczestnicy Festiwalu, zaś na jego program złożyły się światowe przeboje musicalowe, operetkowe, operowe i instrumentalne. Pomimo padającego deszczu było to prawdziwe wydarzenie artystyczne Festiwalu i jego efektowne zwieńczenie.

Koncert rozpoczął brawurowym wykonaniem „Tańca z szablami” Chaczaturiana Kwartet akordeonowy łomżyńskiej PSM II stopnia, prowadzony przez Stanisława Morawskiego. Po tej dynamicznej introdukcji sceną zawładnęli soliści, wykonując fragmenty dzieł tej miary, co „Wesele Figara”, „Cyganeria” i „Księżniczka Czardasza”. W kolejnym bloku artyści zaprezentowali pieśni pochodzące z musicali, jednak największe brawa zebrał duet Anna Jurczyńska – Romuald Spychalski za „The Prayer” z repertuaru Andrea Bocellego. Następna część Gali była najbardziej eklektyczna, usłyszeliśmy bowiem „Serenadę miłości” w wykonaniu Elżbiety Małgorzaty Mach, Nokturn op. 7 F. Straussa zagrany na waltorni przez Viktora Korunnyego oraz  arie: z opery „Carmen” i operetki „Wesoła wdówka”. Przepięknie zabrzmiały duety: „Bolero” Aleksandry Kucharskiej –Szefler i Alicji Rumianowskiej oraz piosenka Sally i Billego z musicalu „Me And My Girl”, wykonana przez Alicję Piotrowską i Dariusza Wójcika. Jeden z trojga akompaniatorów, Andrzej Nanowski, także wystąpił tego wieczoru w duecie. Najpierw z żoną Małgorzatą wykonał kompozycję na cztery ręce – „Byk na dachu”, po czym akompaniował swej córce, skrzypaczce Marcie w „Love Never Dies” z musicalu Webbera i „Pięknym rozmarynie” Kreislera. Burzę oklasków wywołał występ trzech tenorów: Jacka Szymańskiego, Romualda Spychalskiego i Łukasza Wrońskiego, którzy fantastycznie zaśpiewali „O sole mio”. Równie ciepło przyjęto gościa z Italii, Antonio Medone. Po występie barytona z Włoch wręczono „Świadectwa dojrzałości”- żartobliwe dyplomy z  okazji 18 lecia Festiwalu – trzem osobom zaangażowanym od początku w jego istnienie: Mirosławie Gierżadowicz, Dariuszowi Wójcikowi i Jackowi Szymańskiemu. Następnie jedna z największych gwiazd Festiwalu, utytułowana Joanna Cortes wykonała dwa utwory hiszpańskie:  „Las cositas del querer” i „Los celos”  z płyty „Cafe Ole!” nagranej wspólnie z Waldemarem Malickim. Koncert zakończyła wiązanka tematów z musicalu „Skrzypek na dachu”, w tym  „Gdybym był bogaty”, „Czy mnie kochasz” i „Song weselny”.
- Pod kątem organizacyjnym był to chyba najtrudniejszy dla nas Festiwal – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury. Sześć koncertów pierwszego dnia, cztery ostatniego. Po raz pierwszy w historii mieliśmy sporo anomalii pogodowych – bo wcześniej mieliśmy sporo szczęścia przez te 17 lat. Z pogodą był największy problem, ale słuchaliśmy pod parasolami – nie tylko dzisiaj, ale  także w piątek w Nowogrodzie - w niesamowitych warunkach, ale program został dokończony. Pod kątem artystycznym: z roku na rok coraz większa ilość wykonawców, coraz ambitniejsze, bardzo urozmaicone programy. Można by robić o wiele więcej, gdyby była stała infrastruktura, jakkolwiek te koncerty wyjazdowe dodają uroku imprezie i cieszą się ogromnym powodzeniem. Cieszy nas wsparcie stałych sponsorów i organizacji samorządowych. Publiczność dopisuje – na dzisiejszym koncercie galowym mieliśmy chyba rekordową ilość widzów, mimo niepewnej pogody.  Dopóki będzie życzliwość dla Festiwalu, będzie się on rozwijał. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w latach następnych – czego sobie, publiczności i wykonawcom życzymy.
- Mieliśmy w tym roku bardzo zróżnicowany program – ocenia Jacek Szymański, dyrektor artystyczny Festiwalu. Rozmaitość form muzycznych, różne miejsca, gdzie odbywały się koncerty. To był prawdziwy maraton. I mimo nawału pracy, w czasie Festiwalu nie było ani jednego poślizgu – pod względem artystycznym i organizacyjnym. Chcę bardzo podziękować  wszystkim pracownikom odpowiedzialnym za organizację –  zasłużyli na słowa najwyższego uznania. Sam jestem zorganizowany, więc doceniam ich pracę. Do tego jestem człowiekiem teatru – publiczność, gdy kurtyna idzie w górę widzi tylko finał: wykonawców, dekoracje. I zdaję sobie sprawę, że nie tylko solista jest tu ważny, bo zachodzą współzależności i równie wielką rolę pełni  np. kierowca. Dlatego każdy człowiek, który nam pomaga, zasługuje na wielkie podziękowanie. Szczególnie dziękuję ks. bp Stanisławowi Stefankowi – bo jest to nasz wielki sponsor i dobroczyńca, który oficjalnie sponsorem się nie nazywa. Zezwolił chociażby na to, żeby artyści mogli mieszkać w Seminarium Duchownym, w bursie, gdzie mieli też zapewnione posiłki. Mając takie wsparcie będziemy się starać, by pod względem artystycznym kolejne edycje Festiwalu były jeszcze ciekawsze. Jednak wszystko uzależnione jest od pieniędzy – w tym roku władze i sponsor główny, SKOK Stefczyka, wsparły nas znacząco, liczymy także na pomoc innych sponsorów w latach kolejnych.

Wojciech Chamryk

Foto: Alicja Rumianowska
Foto: Michał Boński
Foto: Magdalena Trochim
Foto: Magdalena Trochim
Foto:
Foto: Anna Mikolon, Jan Suchodoła i Agnieszka Brzósko - Wieczorek
Foto: Alicja Piotrowska
Foto:
Foto:
Foto: Ryszard Rembiszewski
Foto: Anna Jurczyńska
Foto: Anna Jurczyńska i Romuald Spychalski
Foto: Andrzej Nanowski
Foto: Mariola Kurnicka
Foto: Miłosz Gałaj
Foto: Elżbieta Mach
Foto: Viktor Korunny i Liana Krasyun - Korunna
Foto: Grzegorz Piotr Kołodziej
Foto: Małgorzata Trojanowska
Foto: Małgorzata Trojanowska
Foto: Aleksandra Kucharska - Szefler i Alicja Rumianowska
Foto: Dariusz Wójcik i Alicja Piotrowska
Foto: Małgorzata i Andrzej Nanowscy
Foto: Izabela Kopeć
Foto: Liana Krasyun - Korunna i Anna Mikolon
Foto:
Foto: Jacek Szymański,  Łukasz Wroński i Romuald Spychalski
Foto: Zespół akordeonowy
Foto: Dariusz Wójcik, Mariola Kurnicka, Miłosz Gałaj, Alicja Piotrowska
Foto: Mirosława Gierżadowicz i Jarosław Cholewicki
Foto: Mirosława Gierżadowic, Dariusz Wójcik, Ryszard Rembiszewski i Jarosław Cholewicki
Foto: Jarosław Cholewicki i Jacek Szymański
Foto: Jacek Szymański i ks. Henryk Budny
Foto: Antonio Medone
Foto: Joanna Cortes
Foto: Joanna Cortes i Łukasz Wroński
Foto: Marta Nanowska
Foto: Joanna Cortes i Łukasz Wroński
Foto: Andrzej Nanowski i Łukasz Wroński
Foto: Joanna Cortes i Łukasz Wroński
Foto: Marta Nanowska
Foto: Marta Nanowska
Foto: Marta Nanowska i Jan Suchodoła
Foto: Marta Nanowska, Jan Suchodoła i Dariusz Wójcik
Foto:
Foto: Lech Szabłowski, Maria Kaczyńska, Ewa Sadecka i Jarosław Cholewicki
Foto: Jacek Szymański, Anna Wądołowska  i Bernadeta Krynicka
Foto: Maciej Borysewicz, Jacek Szymański i Jacek Piorunek
Foto: Mieczysław Czerniawski i  Jacek Szymański
Foto: Zdjęcie wspólne artystów, sponsorów i przyjaciół festiwalu

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę