Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

PKS-y w rękach samorządu

O godz. 16. w siedzibie Ministerstwa Skarbu Państwa w Warszawie Walenty Korycki – wicemarszałek Województwa Podlaskiego i Cezary Cieślukowski – Członek Zarządu Województwa mieli podpisać dokumenty przejmując nieodpłatne na rzecz Województwa Podlaskiego 100% akcji/udziałów Skarbu Państwa w pięciu Przedsiębiorstwach Komunikacji Samochodowej z terenu województwa podlaskiego. Wśród przejętych są także PKS-u w Łomży i Zambrowie. W sumie tylko w tych dwóch spółkach (i wszystkich ich oddziałach: w Kolnie, Grajewie Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu) pracuje 400 osób.

- Zwolnienia to absolutna ostateczność. Każdy, kto będzie chciał pracować, będzie pracować w dalszym ciągu – deklarował Walenty Korycki na łamach białostockiego dodatku Gazety Wyborczej jeszcze przed przejęciem PKS-ów. Marszałek nie ukrywa przy tym, że spółki trzeba będzie nieco zmodernizować. Z inwentaryzacji przeprowadzonej przez urząd marszałkowski wynika bowiem, że mają nieco za dużo majątku - głównie nieruchomości, ale też taboru.

Z informacji przekazanych przez Urszulę Arter z Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego
wynika, że w PKS Łomża Sp. z o.o. : zatrudnienie wynosi ok. 240 osób, a tabor autobusowy 110 szt.. W PKS Zambrów Sp. z o.o.: zatrudnionych jest 161 osób, a tabor autobusowy wynosi 80 szt.

Samorząd województwa przejął także PKS Białystok PKS Suwałki S.A. i PKS Siemiatycze Sp. z o.o..

Warto dodać, że o przejęcie przez samorząd, wobec dużej powściągliwości samorządowców, zabiegali zarówno prezesi spółek jak i działające w nich związki zawodowe. Ministerstwo groziło bowiem, że jeśli nie dojdzie do komunalizacji firmy te zostaną sprywatyzowane.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę