Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Wakacje... Ty „weź paragon”, a fiskus to sprawdzi

Ministerstwo Finansów rozpoczyna dziś wakacyjną akcję „weź paragon”, a w kraju, także u nas, ruszają kontrolerzy UKS-ów, którzy „będzie prowadził czynności zmierzające do systematycznego kontrolowania prawidłowości prowadzenia przez przedsiębiorców działalności gospodarczej, w tym wywiązywania się z obowiązków związanych z posiadaniem i ewidencjonowaniem obrotów za pomocą kas fiskalnych”. Mają sprawdzać, pouczać i karać... także w godzinach wieczornych i w dni wolne od pracy.

Izabela Głowacka rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku podkreśla, że akcja
„weź paragon” jest przede wszystkim szeroko rozumianą kampanią społeczną, mającą na celu uświadomienie potencjalnym klientom wagi ewidencjonowania sprzedaży i wydawania paragonów fiskalnych. Paragon przez wielu konsumentów uważany za niepotrzebny, jest tak naprawdę istotny nie tylko dla fiskusa, ale i dla każdej osoby dokonującej zakupu towaru czy usługi.
- Paragon to także potwierdzenie, że dany towar kupiliśmy u konkretnego sprzedawcy  i tylko tam możemy go reklamować i dochodzić swoich praw w razie stwierdzenia, że jest wadliwy lub nie spełnia naszych oczekiwań. Gdybyśmy nie mieli paragonu droga reklamacji byłaby utrudniona a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa – podaje Głowacka.
Rzecznik prasowy białostockiego UKS -u podkreśla, że paragon to również ,,strażnik’’ uczciwej konkurencji, bo sprzedawca nie wydając paragonu nie ewidencjonuje części swoich przychodów i tym samym nie odprowadza do budżetu państwa podatku, naliczonego w cenie towaru i zapłaconego przez konsumentów. W związku z akcją inspektorzy kontroli skarbowej ze szczególną uwagą będą przyglądali się sprzedawcom i sprawdzali czy wydają paragony.
- Pod okiem kontrolerów znajdą się zarówno osiedlowe sklepiki, stacje benzynowe, lokale gastronomiczne, rozrywkowe, uliczne stoiska  czy bazary, jak również usługi i handel sezonowy. Inspektorzy będą pracować także w godzinach wieczornych i w dni wolne od pracy – zapowiada Izabela Głowacka.
Głowacka przytacza także dane wskazujące „jak duża i niebezpieczna dla budżetu państwa jest skala tych nieprawidłowości”. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku wystawił 486 mandatów na łączna kwotę 250 tys. zł, a podczas ubiegłorocznej letniej akcji w całym kraju inspektorzy skarbowi wystawili 13 tys. mandatów na kwotę 3,2 mln zł.
- Jednak to nie liczba mandatów będzie najważniejsza ani kwoty na  jakie zostały wystawione. Chodzi o to aby wydawanie paragonów było powszechne a to jest możliwe jedynie przy zrozumieniu społeczeństwa – mówi, uzasadniając potrzebę prowadzenia tego typu akcji informacyjno- edukacyjnych.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę