Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kancelaria na „etacie” w ratuszu

Koszt świadczenia usług przez Kancelarię Czeszejko – Sochacki dla Miasta Łomża wynosi 3000 zł netto miesięcznie – podaje Łukasz Czech z ratusza w odpowiedzi na nasze pytania. - Dotychczas kancelaria ta w ramach umowy wykonywała kilka prac na rzecz łomżyńskiego Urzędu Miejskiego - dodaje. O „stałej współpracy” prezydenta Łomży z warszawską kancelarią łomżanie dowiedzieli się w ubiegłym tygodniu, gdy Mieczysław Czerniawski uzasadniał dlaczego to właśnie ta kancelaria ma reprezentować Łomżę przed sądem w sprawie uchwały dotyczącej scalenia działek przy ul. Żabiej.

- Umowa z Kancelarią Prawną Czeszejko – Sochacki zawarta została w kwietniu i będzie obowiązywała do końca roku – podaje Czech. - Obejmuje ona przygotowanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych, projektowanie i opiniowanie umów oraz oświadczeń wywołujących skutki prawne, udział w negocjacjach i rokowaniach z partnerami Urzędu Miejskiego, udzielanie wyjaśnień i interpretacji przepisów prawa. Zgodnie z umową czynności te są wykonywane bez limitu. Ponadto aplikant tej kancelarii raz w tygodniu jest dostępny w Urzędzie Miejskim w Łomży w kwestiach pomocy prawnej wszystkim wydziałom – czytamy w przekazanej nam informacji.

Mecenas Krzysztof Czeszejko-Sochacki wiązany jest z SLD, czyli partią której działaczem jest Mieczysław Czerniawski.  W latach 1998–2002 z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej był radnym sejmiku mazowieckiego. Gdy SLD ponownie objęło władzę w Polsce (po wyborach z jesieni 2001 roku), został szefem Kancelarii Sejmu RP. W tym czasie obecny prezydent Łomży, na ówczesny poseł SLD  Mieczysław Czerniawski, był przewodniczył sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Zwróćmy uwagę, że na etacie w Urzędzie Miasta Łomża zatrudnionych jest dwóch radców prawnych. Zgodnie z Regulaminu Organizacyjnego UM w Łomży zakres obowiązków radców pokrywa się z tym co robi dla miasta warszawska kancelaria.

§ 46 Regulaminu Organizacyjnego UM w Łomży
Do zakresu obowiązków Radców należy obsługa prawna Rady, Prezydenta i Urzędu – zgodnie z postanowieniami ustawy o radcach prawnych, a w szczególności:
1) udział w opracowywaniu i uzgadnianiu projektów aktów prawnych Rady i Prezydenta, w tym ich opiniowanie pod względem prawnym i redakcyjnym;
2) udzielanie wyjaśnień, sporządzanie opinii i interpretacji nowych bądź skomplikowanych przepisów prawnych;
3) udział w negocjowaniu warunków umów i porozumień zawieranych przez Miasto, opiniowanie nietypowych lub skomplikowanych pod względem prawnym projektów umów i porozumień;
4) sprawowanie doradztwa prawnego w sprawach wynikających z funkcji właściciela, akcjonariusza itp. podmiotów gospodarczych, a także z funkcji organu założycielskiego;
5) wydawanie opinii prawnych dotyczących w szczególności:
a) rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy bez wypowiedzenia,
b) odmowy uznania zgłoszonych roszczeń,
c) spraw związanych z postępowaniem przed organami orzekającymi,
d) zawarcia umowy długoterminowej albo dotyczącej przedmiotu znacznej wartości,
e) zawarcie i rozwiązanie umowy z kontrahentem zagranicznym,
f) zawarcie ugody w sprawach majątkowych,
g) umorzenia wierzytelności;
6) opiniowanie projektów rozstrzygnięć w sprawach sporów kompetencyjnych;
7) występowanie w charakterze pełnomocnika Prezydenta lub Miasta w postępowaniu sądowym, administracyjnym oraz przed innymi organami orzekającymi;
8) nadzór prawny nad egzekucją należności Miasta;
9) informowanie na bieżąco (z własnej inicjatywy), odpowiednio: Prezydenta, Zastępców Prezydenta, Sekretarza i Skarbnika oraz naczelników wydziałów o:
a) zmianach w obowiązującym stanie prawnym dotyczącym gminy,
b) uchybieniach w działalności Urzędu (wydziałów) w przestrzeganiu prawa i skutkach tych uchybień;
10) prowadzenie i bieżąca aktualizacja zbioru przepisów prawnych powszechnie obowiązujących;
11) inicjowanie i dokonywanie ocen skuteczności funkcjonowania prawa oraz opracowywanie informacji i wniosków wynikających z tych ocen;
12) współudział w organizowaniu doskonalenia zawodowego pracowników.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę