Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Historia miasta udokumentowana

Przed 593 laty - 15 czerwca 1418 roku - Łomża otrzymała od księcia Janusza I Mazowieckiego prawa miejskie tzw. chełmińskie. Mieszkańcy dzięki życzliwości księcia mogli wybudować łaźnię, postrzygalnie i wagę, a także od tego momentu nie musieli już płacić ceł w granicach Księstwa Mazowieckiego co miało kolosalne znaczenie dla rozwoju handlu. Oryginalne prawa miejskie Łomży nie zachowały się. Można przypuszczać, ze zaginęły podczas wojen szwedzkich. Treść zachowała się, bo w 1584 starszy racja Bartłomiej Kuczewski zażądał wpisania praw miejskich do ksiąg grodzkich. Te też w oryginale się nie zachowały. Zginęły podczas Powstania Warszawskiego. Zachowały się za to ich kopie sporządzone na polecenie hrabia Piotr Potocki. Te historię opowiadała Danuta Bzura z łomżyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Białymstoku, otwierając wczoraj na Starym Rynku przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży, wystawę pt.: „Łomża w dokumencie archiwalnym”. Wystawę będzie można oglądać tu przez najbliższy miesiąc.

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski
Danuta Bzura
Danuta Bzura

Uroczystego otwarcia - w przerwie obrad sesji Rady Miejskiej. Zaprezentowane zostały na niej kopie cyfrowe ponad stu dokumentów pochodzących od początków XV wieku aż do II wojny światowej.

- Ten moment jest momentem historycznym, którym chcemy jako władze miasta rozpocząć przygotowania do 600-lecia nadania praw miejskich, które obchodzić będziemy w 2018 roku - mówił prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. - Chcemy przez te siedem lat przypominać o historii, uczyć historii młode pokolenie, ale i tworzyć rzeczy trwałe, abyśmy do jubileuszu jako mieszkańcy Łomży byli dobrze przygotowani.

Na wystawie zaprezentowano, w formie wielko formatowych wydruków, 120 dokumentów obrazujących dzieje Łomży od początków XV wieku (z tego okresu pochodzą najwcześniejsze źródła pisane dot. miasta) aż do II wojny światowej. Najstarsze dokumenty pochodzą z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Historia XIX-wiecznej i P połowy XX wieku Łomży pokazana została głównie w oparciu o dokumenty zgromadzone w łomżyńskim archiwum.
Najstarszym dokument pochodzi z 1416 roku, który wystawił przebywający w Łomży książę Janusz I rudnikowi Janowi z Przasnysza, nadający mu 10 włók miary chełmińskiej nad rzeką Skrdą.
Współorganizatorem wystawy jest też Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Łomżyńska”.
Jej prezes Jerzy Lipiński wskazywał, że wśród plansz jest także wywieszona bandera łodziowa  Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego i apelował do obecnych na otwarciu wystawy władz o  to aby łódki i młodzież wróciły na Narew.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę