Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Łomża odwoła się od niekorzystnego wyroku sądu w sprawie scalenia przy Żabiej

Po długiej i burzliwej dyskusji większość radnych poparło prezydenckie wnioski o złożenie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku stwierdzającego nieważności Uchwały Rady Miejskiej Łomży w sprawie scalenia i podziału nieruchomości położonych w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego. Pełnomocnikiem miasta przed sądem ma być warszawska kancelaria adwokacka, z którą – jak mówił prezydent Czerniawski – stale współpracuje.

Przypomnijmy WSA w Białymstoku ogłaszając wyrok stwierdzający nieważność uchwały Rady Miasta zarzucił jej naruszenie prawa materialnego – czyli nieprzydzielenie właścicielom jednej ze scalanych działek tzw. ekwiwalentu scaleniowego. Podczas sesji dyskusji na sesji występowali także „pokrzywdzeni” właściciele działek, którzy skarżyli uchwałę, którzy twierdzą, że w majestacie prawa tą uchwała ich okradziono. Elżbieta Sulkowska, która wypowiadała się w imieniu swojej ciotki, mówiła, że w trakcie scalania straciła ona działkę o pow. 1824m2, za która nie dostała ani grosza, a z miasta przyszła jeszcze decyzja nakazująca zapłacenia za proces scalenia. 
- Decyzja ta została unieważniona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze jako podjęta z rażącym naruszeniem prawa – mówiła Sulkowska, dodając, ze wszystko co działo się wokół tego scalenia to dla niej science fiction. Ona także mówiła, że radni mają tak,że trzecie wyjście – osiągnięcie porozumienia z pokrzywdzonym i wypłaty im godziwego zadośćuczynienia. 
Zbigniew Cybula, uczestnik scalenia, mówił radnym że został nim pokrzywdzony. Zabrano mu 445m2 ziemi, a w zamian za jego starą dobrą działkę zaproponowano chaszcze, a do tego dostał jeszcze z ratusza decyzję o zapłaceniu 80 tys zł.
- Jestem studentem. Skąd mam wziąć takie ogromne pieniądze. Mnie to scalenie wcale nie było potrzebne  – mówił.     
W trakcie dyskusji radni „na przesłuchanie” poprosili także ówczesnego prezydenckiego pełnomocnika ds scaleń Sławomira Jabłonowskiego. Przekonywał on, że kasacja jest konieczna, nie tylko dlatego, że większość uczestników scalenia jest zadowolonych z nowej sytuacji, ale także dlatego, że precedensowy wyrok WSA w Białymstoku, gdyby stał się prawomocny, wywoła skutki ponad lokalne, tzn. w jurysdykcji innych Sądów administracyjnych będzie stanowił wykładnię dla innych rozstrzygnięć sądowych skierowanych przeciw procesom scaleniowym.
- My możemy ją (kasację – dop.red.) przegrać ale możemy sprawdzić czy nasze racje były słuszne – mówił Jabłonowski apelując do radnych o wniesienie kasacji od wyroku WSA.
Prezydent Mieczysław Czerniawski, który formalnie wnioskował do radnych o złożenia kasacji  Podkreślał, że nie chce być stroną postępowania i że kasacja nie jest przeciwko osobom „pokrzywdzonym” przez uchwałę, a on jest gotowy do rozmów z nimi - o możliwym prawnie -  wynagrodzeniu niesprawiedliwości. Podkreślał przy tym, że skutki prawne i finansowe utrzymania wyroku białostockiego sądu mogą być bardzo dotkliwe dla miasta.  
Argumentacja ta najwyraźniej trafiła do radnych. Za złażeniem kasacji głosowało 16 z 19 obecnych na sali radnych (3 się wstrzymało), za za udzieleniem pełnomocnictw do reprezentowania miasta w tej sprawie adwokatom: Krzysztofowi Czeszejko - Sochackiemu oraz Katarzynie Bystranowskiej - Celej z Kancelarii Adwokackiej w Warszawie głosowało 17 radnych przy 2 głosach wstrzymujących się.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę