Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Zostawił nam program przed 20. laty

- Ojciec święty, bł. Jan Paweł II zostawił nam program przed 20. laty. Mówił o roli, urodzajnej roli, ale też o takiej roli, która doznaje różnych przeszkód, a najbardziej groźne są ptaki drapieżne(...) - mówił biskup Stanisław Stefanek w homilii wygłoszonej podczas poniedziałkowej wieczornej Mszy świętej w Katedrze. W liczącej pięć wieków świątyni podsumowane trzydniowe dziękczynienie za spotkanie z Ojcem Świętym przed 20. laty, i za dokonaną 1 maja beatyfikację Jana Pawła. W modlitwie licznie uczestniczyli m.in. parlamentarzyści i samorządowcy, którzy wcześniej spotkali się na specjalnej konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym. - Tak się radujemy i podejmujemy medytację nad przesłaniem Ojca Świętego, który wypełniał mandat piotrowy „Paś owce moje. Paś baranki moje”. Ten mandat Piotr otrzymał od Chrystusa. A my wsłuchujemy się w nasze obowiązki wobec Kościoła, wobec Ojczyzny, wobec rodziny, wobec ziemi rodzinnej(...) - mówił biskup.

W homilii biskup Stefanek powrócił do słów bł. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas Jego apostolskiej pielgrzymki w czerwcu 1991 roku w Łomży. U nas rozważania papieskie dotyczyły 6. przykazania: „nie cudzołóż.”
- Postawił wtedy Ojciec Święty, bł. Jan Paweł II, szereg pytań. Chcemy je dzisiaj powtórzyć i chcemy zapytać w jakim wymiarze dzisiaj podniesione przez Ojca Świętego prawdy nas obowiązują i na ile poszerzyła się ta troska ówczesnego kaznodziei, pielgrzyma, błogosławionego Jana Pawła II – mówił biskup.
Wśród papieskich pytań do których nawiązywał biskup było także to o zasady moralne „czy nie zostały wydziobane przez drapieżne ptactwo.” Pytał także czy małżonkom naprawdę zależy na tym ażeby ich dzieci rodziły się z czystych małżeństw?
- Polska wymiera. Zapaść demograficzna. Takie dramatyczne statystyki i takie bolesne zestawienie rożnie zadłużenie naszego kraju a zabijamy płatników zmniejszamy tych, którzy mogliby poradzić temu zadłużeniu(...) - mówił biskup Stefanek nawiązując przy okazji do nowych zasad, które „upaństwowiły wychowanie w rodzinach”. 
Wśród wybranych sprzed 20 laty kwestii biskup Stefanek przywołał także misyjność rodzin - „rodzina chrześcijańska jest powołana do żywego udziału w dziele ewangelizacji” I w tym kontekście nawiązując do „otwarcia granic” przez które mieliśmy „zanieść wzorce zdrowego życia religijnego na tereny Europy i świata” „te otwarte drzwi po to zablokowano, ażeby przymusem i najrozmaitszymi pokrętnymi argumentami sprowadzić na nasz teren takie zarazy jak zabijanie swobodne nienarodzonych, starców, małżeństwa jednopłciowe i wszystkie inne bakterie.
Gdzie my mamy te urzędy sanepidu moralnego żeby nas nie zatruła centrala wytwarzająca bakterię złośliwą – pytał biskup, wskazując jako swoiste antidotum na te zagrożenia „rodziny które funkcjonują w rożnych wspólnotach katolickich. - Wielokrotnie mam okazję spotykać się z Polakami, poza Polską I od razu mogę powiedzieć po trzecim zdaniu -  państwo jesteście z Kościoła Domowego, państwo jesteście z Odnowy w Duchu Świętym, państwo jesteście z takiego i takiego przymierza, to widać. Sporo wyniesiono z Polski dobra i ono po tamtej stronie buduje bardzo ciekawe środowiska, ale ono musi się tu, u nas w Polsce, bardzo jasno nie tylko zawiązać ale i ustabilizować – mówił biskup Stefanek.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę