Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

„Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie”

Główne zdjęcie
Dr Tomasz Ochinowski

O patriotyzmie, szczególnie tym w ujęciu błogosławionego Jana Pawła II, mówili uczestniczy kongresu „Patriotyzm Wczoraj, Dziś i Jutro”, który w sobotę odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Wprowadzeniem do dyskusji były wykłady dra. Józefa Szaniawskiego i dra Tomasza Ochinowskiego, z których pierwszy mówił o ponadczasowej wizji Ojczyzny Jana Pawła II, a drugi o wychowaniu do patriotyzmu, przy czym obaj zakończyli fragmentami z ostatniej książki papieża Jana Pawła II pt. „Pamięć i tożsamość”, z której pochodzi także tytuł artykułu.

Dr Tomasz Ochinowski
Dr Tomasz Ochinowski
Rektor WSD ks. Wojciech Nowacki
Rektor WSD ks. Wojciech Nowacki
Dr Józef Szaniawski
Dr Józef Szaniawski
Edek Zieliński
Edek Zieliński
Zwyciężczyni Konkursu Plastycznego
Zwyciężczyni Konkursu Plastycznego

Jan Paweł II, w książce pt. „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci” wydanej w lutym 2005 roku, niedługo przed jego śmiercią, sięga do historii i wskazuje na polską tradycję otwartości, tolerancji i gościnności.
„Historycznie polskość ma za sobą bardzo ciekawa ewolucję. Takiej ewolucji nie przeszła prawdopodobnie żadna inna narodowość w Europie. Naprzód w okresie zrastania się plemion Polan, Wiślan i innych to polskość piastowska była elementem jednoczącym; rzec by można było polskość „czysta”. Potem przez pięć wieków była to polskość epoki jagiellońskiej: pozwoliła ona na tworzenie Rzeczypospolitej wielu narodów, kultur, wielu religii. Wszyscy Polacy nosili w sobie tę religijną i narodową różnorodność(…). Niezmiernie ważnym czynnikiem etnicznym w Polsce była także obecność Żydów. Pamiętam, że co najmniej jedna trzecia moich kolegów z klasy w Wadowicach to byli Żydzi.(…).
A więc polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie. Wydaje się jednak, że ten „jagielloński” wymiar polskości, o którym wspominałem, przestał być niestety w naszych czasach czymś oczywistym”.

Dr Tomasz Ochinowski, psycholog społeczny i historyk idei, w podsumowaniu swego  wykładu „Wychowanie do patriotyzmu” odpowiadając na pytanie czy istnieje jakaś szczególna cecha polskości, którą dziedziczymy i o którą należy się zatroszczyć przede wszystkim? mówił, że tą cechą jest otwartość na różnorodność, a odpowiadając jak uczy patriotyzmu dzieci pokazał zdjęcie rodziny – powiedział: wystarczy być, cieszyć się z tego, a dzieci same zobaczą  że warto być Polakiem.

W trakcie kongresu rozstrzygnięto także konkurs plastyczny adresowany do młodzieży pod hasłem „Patriotyzm Wczoraj, Dziś i Jutro”. W sumie zgłoszono do niego ponad sto prac, przy czym 30 z nich dotarło do finału. Jury, pod przewodnictwem Teresy Adamowskiej za najlepszą uznało pracę Anny Tolak z Wyszkowa. Dwa drugie miejsca przypadły Karolinie Rybak z Wyszkowa i Natalii Zarembie z Łomży, a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Kowalewska z Zambrowa.

Kongres, który był jednym z punktów obchodów 20-rocznicy wizyty w Łomży papieża  Jana Pawła II,  zorganizowały ruchy i stowarzyszenia katolickie działające w Diecezji Łomżyńskiej.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę