Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Problem z lotniskiem. Firmy, które przygotowały raport nie chcą poprawić go za darmo

Powstanie regionalnego lotniska coraz bardziej odległe w czasie, a tymczasem firmy, które przygotowały niekompletny raport oddziaływania inwestycji na środowisko toczą bój z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Nie chcą przystać na warunki w sprawie poprawy dokumentu.

Dotychczas władze województwa chciały budować lotnisko w gminie Tykocin w okolicach wsi Saniki. Pod uwagę brane też były Topolany w gminie Michałowo i Zawady, które jednak odpadły.

W miejsce Zawad konsorcjum firm Arup-Ekoton miałoby teraz opracować dokumentację na nową lokalizację w okolicach wsi Kowalowce w gminie Zabłudów. "Firmy nie chcą tego zrobić za darmo" - mówi prezes Zarządu firmy Ekoton Grzegorz Chocian. Uważa on, że nowa lokalizacja wymaga dodatkowych pieniędzy i zawarcia nowej umowy.

Nie zgadza się z tym marszałek Jarosław Dworzański. Przypomina, że konsorcjum otrzymało bardzo wysokie wynagrodzenie i wadliwą dokumentację powinno poprawić.

Grzegorz Chocian chce z kolei, by urząd marszałkowski nie szukał nowych lokalizacji, tylko zgodził się na poprawę dotychczasowej dokumentacji. Jest przekonany, że można byłoby uzyskać pozytywną decyzję środowiskową dla dotychczasowych miejsc już za kilka miesięcy.

Marszałek przypomina, że konsorcjum ma się wypowiedzieć w sprawie propozycji ugody i poprawy dokumentacji do poniedziałku (6.06). Nie pozostawia też złudzeń. Dalszych negocjacji raczej nie będzie, a propozycją ugody jest prawdopodobnie ostatnim dokumentem wysłanym do konsorcjum, potem sprawa trafi do sądu.

Dokumenty opracowane przez konsorcjum firm Arup-Ekoton kosztowały 1,8 miliona złotych.

Tymczasem jest mało prawdopodobne, by lotnisko regionalne w Podlaskiem powstało do 2015 roku. Bardziej realną datą jest rok 2018. Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański prowadzi rozmowy w Brukseli, by zabezpieczyć unijne pieniądze na tę inwestycję w kolejnych latach. Zmiana harmonogramu była już konsultowana w Komisji Europejskiej. W tej sprawie marszałek ma też rozmawiać w Brukseli we wtorek (7.06).

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę