Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Teatry z Polski i świata jadą do Łomży

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Za tydzień (7 czerwca) rozpocznie się w Łomży XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Tegoroczna, trwająca cztery dni impreza zapowiada się niezwykle interesująco: nie zabraknie różnorodnych, skierowanych do wszystkich grup wiekowych spektakli, zrealizowanych z rozmachem widowisk plenerowych oraz ciekawych imprez towarzyszących. - W tym roku są typowo lalkowe spektakle, dla dzieci, uliczne – ludyczne, ale wysmakowane, czy rytualne, w przypadku teatru indyjskiego – mówi dyrektor Festiwalu Jarosław Antoniuk. - Są widowiska estetyzujące, są spektakle nowatorskie w formie, ale i bardzo dojrzałe, uznane już na innych festiwalach. Jest to więc taki teatralny misz - masz, ale w dobrym tego słowa znaczeniu – dla każdego coś dobrego i interesującego.

Festiwal „Walizka” wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych Łomży, jest też imprezą cieszącą się uznaniem w Polsce i na świecie. Z roku na rok do udziału w konkursie zgłasza się coraz więcej teatrów, głównie zagranicznych. Do udziału w tegorocznej edycji pretendowało ich ponad 80, ale tylko nieliczni będą mogli pokazać się łomżyńskiej publiczności.
- W nurcie konkursowym weźmie udział pięć zespołów z kraju (z Białegostoku, Poznania, Wrocławia oraz dwa z Łodzi) i osiem z zagranicy (z Rosji, Białorusi, Czech, Francji, Niemiec, Węgier, Serbii oraz Izraela) – mówi Jarosław Antoniuk. - Jest powołane międzynarodowe jury, które przyzna Grand Prix Festiwalu, nagrody za reżyserię, muzykę i scenografię oraz trzy nagrody aktorskie. Może też być przyznana nagroda dyrektora festiwalu.
Będą także pokazy pozakonkursowe. Łącznie w ciągu czterech dni trwania „Walizki” będzie można obejrzeć aż 17 spektakli. Przedstawienia odbywają się w różnych godzinach – od przedpołudniowych aż do późnych godzin wieczornych,  niektóre są powtarzane.

Z odbywających się na Starym Rynku spektakli plenerowych warto wyróżnić  imponujący rozmachem spektakl „Ślepcy” krakowskiego Teatru KTO oraz barwną opowieść indyjskiego teatru New Delhi.
- KTO przyjeżdża do Łomży po raz pierwszy - mówi Antoniuk. - Zaproszenie tego teatru było moim marzeniem, bo jest jednym z najlepszych i najbardziej interesujących polskich teatrów ulicznych. Przedstawi bardzo duży spektakl: dekoracje przyjadą TIRem, do tego 20 osób obsady i  statyści z Łomży. Myślę, że to będzie prawdziwe wydarzenie, olbrzymie widowisko.
Tradycją Festiwalu są też towarzyszące mu imprezy dodatkowe, takie jak wystawy i koncerty. W tym roku odbędzie się wernisaż wystawy scenografii teatralnej  Haliny Zalewskiej- Słobodzianek, zatytułowanej „Scenograf” oraz  autorski recital Marka Gałązki.
- Bardzo miło, że będzie ta wystawa znakomitej polskiej scenografki, bliskiej naszemu Teatrowi, zaprzyjaźnionej z nami – ocenia Jarosław Antoniuk. - Miałem okazję pracować z nią w Łomży nad jednym spektaklem – „Sklepem z zabawkami”.
„Autorsong” – recital  Marka Gałązki to impreza offowa, w kawiarni teatralnej. Marek Gałązka to również nasz przyjaciel, do niedawna dyrektor Centrum Kultury w Olecku, bard, autor piosenek, kompozytor. Zaśpiewa swoje piosenki, Edwarda Stachury, pewnie Rafała Wojaczka. Akompaniować będzie Bogdan Szczepański, łomżyński kompozytor. 

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę