Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@
wiadomośc pochodzi z www.lomza.pl

Szeroka współpraca Łomży z Södertälje i... Scanią

Główne zdjęcie
Z ramienia Miasta Södertälje umowę z Prezydentem Łomży podpisały Karin Ostlund z partii rządzącej oraz Prezydent Ulla-Marie Hellenberg. (fot. Stina Jaensson)

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podpisał w ubiegłym tygodniu w Szwecji porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Łomża i Miastem Södertälje. Współpraca obu miast będzie odbywała się w zakresie szkolnictwa, wymiany młodzieży, kultury, sportu, promocji turystycznej i gospodarczej oraz ochrony środowiska. Ponadto oba miasta będą współpracowały w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących realizacji zadań własnych samorządów oraz metod związanych z efektywnym zarządzaniem miastami metodą LEAN. Zgodnie z ustaleniami porozumienia, planowana współpraca nie będzie finansowana bezpośrednio z budżetów tych miast, tylko z pozyskanych na ten cel środków unijnych.

Prezydentowi Mieczysławowi Czerniawskiemu w podróży towarzyszyli Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Borysewicz oraz Jacek Piorunek - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. (fot. Stina Jaensson)
Prezydentowi Mieczysławowi Czerniawskiemu w podróży towarzyszyli Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Borysewicz oraz Jacek Piorunek - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. (fot. Stina Jaensson)

Współpraca pomiędzy obydwoma miastami ma się odbywać w trzech głównych elementach. Pierwszym z nich jest wymiana kulturalna, na którą władze obu miast będą starały się pozyskać środki zewnętrzne. Z naszego miasta ta współpraca będzie dotyczyć Teatru Lalki i Aktora, Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego, Zespołu Pieśni i Tańca "Łomża" oraz Szkoły Muzycznej. Instytucje o podobnej tematyce działania ze swojej strony przygotuje miasto Södertälje.
Drugim elementem będzie organizacja międzynarodowej konferencji na temat zrównoważonego transportu miejskiego. Do współuczestnictwa w tym projekcie, oprócz Södertälje, zaproszone zostały również inne miasta: San Sebastian (Hiszpania), Treviso (Włochy), Karlowe Wary (Czechy), Gorki (Białoruś), Soleczniki (Litwa) oraz Szczytno (Polska). Konferencja miałaby się odbyć w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
- Środki na ten cel w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych zamierzamy pozyskać w ramach Funduszu Wsparcia Inicjatyw Lokalnych, Międzyregionalnych i Transgranicznych w Euroregionie Niemen z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - powiedział na konferencji prasowej Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. - Głównym celem tego projektu będzie budowanie trwałych partnerstw instytucjonalnych na bazie wymiany informacji i doświadczeń. W szczególności chodzi o promowanie ekologicznego transportu publicznego, rozpowszechnianie doświadczeń miast jako dobrych praktyk, rozpowszechnianie innowacyjnych i zintegrowanych rozwiązań obejmujących politykę transportową. Projekt w tej sprawie jest już w Brukseli i mam nadzieję, że w czerwcu zostanie pozytywnie rozpatrzony przez odpowiednie organy - wyjaśnił Prezydent. Udział w tej konferencji mieliby wziąć również przedstawiciele firmy Scania, której zarząd rozważa możliwość budowy w województwie podlaskim serwisu obsługi samochodów ciężarowych oraz autobusów tej marki. - Na spotkaniu z przedstawicielami Scanii sugerowałem, aby zlokalizowano tę inwestycję jak najbliżej Łomży - powiedział prezydent Mieczysław Czerniawski.
Trzecim elementem współpracy miałoby być objęcie przez mającą swoją siedzibę właśnie w Södertälje firmę Scania swoistym patronatem Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. Stwarzałoby to możliwość odbycia praktyk przez młodzież "Mechaniaka" w fabrykach Scanii, a docelowo również mogłoby pozwolić absolwentom tej szkoły na znalezienie zatrudnienia w tejże firmie.

W trakcie trzydniowej wizyty w Szwecji delegacja z Łomży uczestniczyła również w obejmującej państwa nadbałtyckie konferencji dotyczącej ekologicznego rolnictwa. Wizyta objęła także zwiedzanie mieszczącego się w Södertälje zakładu Scanii produkującego ciężarówki i silniki.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę