Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Będzie ekshumacja obronców Wizny

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zgadza się na ekshumację i godne pochowanie ciała kpt. Władysława Raginisa - podała Gazeta Współczesna. Odpowiedni wniosek do Rady na początku roku skierował wojewoda podlaski Maciej Żywno, do którego wystąpiło, propagujące historię obrońców Wizny, Stowarzyszenie „Wizna 39”.

Ekshumacja miałaby ostatecznie potwierdzić, czy w miejscu koło Góry Strękowej, przy szosie do Białegostoku, rzeczywiście spoczywają szczątki kapitana Raginisa.
- Prace ekshumacyjne są najwłaściwszą metodą rozwiązania wszelkich wątpliwości – poinformował Współczesną Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. – Musimy je jednak planować z pewnym wyprzedzeniem i dlatego najprawdopodobniej ich przeprowadzenie będzie możliwe dopiero w przyszłym roku.
Ciało kapitana Raginisa wraz z innymi szczątkami poległych w tym miejscu żołnierzy miałyby być ekshumowane, przeniesione na wzgórze, w miejsce gdzie zginął i tam godnie pochowane i upamiętnione.
Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia "Wizna 39” komentując dla Współczesnej decyzję ROPWiM podkreśla, że cieszy się z decyzji, ale zapowiada też: „zrobimy jednak wszystko, aby jeszcze w tym roku doprowadzić do samej ekshumacji ciała kapitana Władysława Raginisa i jego żołnierzy”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę