Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@
_ nowa strona parku____________________________ www.lpkdn.wrotapodlasia.pl ____________________________ nowa strona parku _

Pozostałe wiadomości

Inne Strony ............................................. www.lpkdn.wrotapodlasia.pl ............................................. www.drozdowo.sor-albatros.pl .............................................

SPRING ALIVE "Wiosna przychodzi na skrzydłach ptaków"

więcej w galerii

 

W dniu 23.05.2011 r. wzięliśmy udział w ogólnoeuropejskiej akcji obserwacji ptaków Spring Alive „ Wiosna przychodzi na skrzydłach ptaków”. Spring Alive to kampania Birdlife International, prowadzona w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Kampania jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych przyrodą, a przede wszystkim dzieci i młodzieży szkolnej. Akcja polega na rejestracji w internetowej bazie projektu obserwacji bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny.  Na podstawie uzyskanych danych tworzone są mapy przylotów ptaków, które pozwalają śledzić postępy wiosny w całej Europie.

Ptaki są nieodłącznym elementem świata przyrody, pełnią istotną funkcję w ekosystemach.  Są doskonałym wskaźnikiem ich stanu i bioróżnorodności. Ideą kampanii Spring Alive jest śledzenie terminów powrotów ptaków wędrownych na lęgowiska. Dane obok innych informacji ( zmiany zasięgów występowania i liczebności  populacji) mogą być doskonałym wskaźnikiem zachodzących zmian klimatycznych.

Do akcji zaangażowaliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie. Wzięło w niej udział 32 młodych sympatyków obserwacji ptaków. Pierwszym punktem spotkania było teoretyczne zapoznanie dzieci z gatunkami ptaków, które miały rozpoznać w terenie. Na zajęciach przygotowana została prezentacja, pokazy głosów ptaków, zabawy ruchowe oraz zagadki z rozpoznawaniem charakterystycznych cech pierwszych lotnych zwiastunów wiosny. Następnie dzieci otrzymały lornetki i wyruszyły na wycieczkę terenową.

Podczas spaceru uczniom udało się zaobserwować  jaskółki dymówki, śpiewające w locie jerzyki oraz bociana białego w gnieździe. Każde dziecko otrzymało kartę obserwacyjna w której codziennie miało zapisywać własne obserwacje. Podczas spotkania uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o ptakach wieloma cennymi informacjami. Dowiedziały się dlaczego ptaki wracają do nas wiosną z „ciepłych krajów”,  poznały wędrówki ptaków i ich miejsca zimowania, nauczyły się rozpoznawać gatunki w terenie, poznały ich bazę pokarmową oraz sposób budowania gniazd.

Udział w akcji Spring Alive był doskonałą okazją do wyjścia na wiosenną wycieczkę. Takie projekty uwrażliwiają dzieci na piękno przyrody oraz kształtują umiejętności postrzegania natury wieloma zmysłami.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę