Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Mamo jesteś potrzebna”

35 tysięcy przedszkolaków z 30 miast województwa podlaskiego w czwartek rozda mamom specjalne laurki. Z okazji Dnia Matki, już po raz piąty Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził akcję pod hasłem „Mamo jesteś potrzebna”, mającą na celu zachęcenie jak największej liczby kobiet do zgłoszenia się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Na laurkach, które mamy dostaną od przedszkolaków, będzie też zaproszenia na badania.

- Na odwrocie specjalnie przygotowanych kartek okolicznościowych zamieszczone są informacje o konieczności regularnego wykonywania badań w kierunku raka szyjki macicy. Wierzymy, że za pośrednictwem dzieci uda nam się skuteczniej zachęcić panie do badań – mówi Adam Dębski rzecznik prasowy Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w Białymstoku.
Na raka szyjki macicy co roku w Polsce zapada około 4 tysięcy pań, niemal połowa z nich umiera z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby. Badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z nich skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, co 36 miesięcy. Cytologię można bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym realizującym umowę z NFZ. Niestety na badania profilaktyczne w województwie podlaskim zgłasza się zaledwie 24% kobiet w wieku 25-59 lat.
Tymczasem jak podkreśla Dębski cytologia wykonywana nie rzadziej niż co 3 lata pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, gdy mogą być jeszcze wyleczalne.
- Mamy nadzieję, że dotarcie do kobiet za pośrednictwem ich pociech skutecznie przekona je do zadbania o swoje zdrowie, szczególnie w tym wyjątkowym dniu, w którym każda Mama powinna usłyszeć i  poczuć, jak bardzo jest potrzebna swojemu dziecku – dodaje Dębski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę