Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kolejny Dąb Pamięci w Łomży

Przed budynkiem SP nr 4 w Łomży posadzono Dąb Pamięci. Drzewko i znajdujący się obok kamień upamiętnia por. Aleksandra Fleury z Łomży, który został zamordowany w 1940 roku w Charkowie. W uroczystościach wzięli udział m.in. kpt. Krzysztof Flizak - najmłodszy żołnierz generała Anders oraz Wiesław Adamczyk, Sybirak, którego ojciec tak jak por. Fleury został zamordowany przez NKWD i pochowany we wspólnym grobie w Charkowie. Obaj specjalnie na tę uroczystość przybyli z USA.

- Pamięć nie dała się zgładzić - mówiła Iwona Borawska, dyrektor SP nr 4 w Łomży rozpoczynając uroczystości związane z posadzeniem Dębu Pamięci. 
Drzewko zostało posadzone w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń... ocalić od zapomnienia”, której celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci.
Posadzone przed „czwórką” drzewko upamiętnia por. piech. rez. Aleksandra Fleury syna Ludwika i Aleksandry z Prusińskich, urodzonego 24 II 1908 w Łomży. (Absolwent gimnazjum w Chełmie (1929). Student Wyższej Szkoły Handlowej. Powołany do służby wojskowej w BPRPiech. nr 7. Odbył ćwiczenia rezerwy w 63 pp (1932, 1934), 60 pp (1937) i 29 pp (1938) jako dca plut. Przydzielony do 72 pp, w 1939 dca plut. w 1 komp. ckm. Instruktor JHP.)

Obecność w Łomży kpt. Krzysztofa Flizaka ma związek z drugą częścią szkolnej uroczystości -  wręczenie nagród laureatom Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Władysław Anders - Wielki Polak XX wieku”. Flizak jako kilkuletni chłopiec poszukujący swego ojca był najmłodszy żołnierz Generała Andersa w 7. Dywizji Piechoty w Kermine w ZSRR. Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży przygotowuje się do przyjęcia imienia Generała Władysława Andersa.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Iwona Borawska, dyrektor SP nr 4
Foto:
Foto: Edward Bator i Lech Antoni Kołakowski
Foto: Edward Bator, Krzysztof Flizak
Foto: Iwona Borawska, dyrektor SP nr 4
Foto:
Foto: kpt. Krzysztof Flizak
Foto: Iwona Borawska, Wiesław Adamczyk, Edward Bator i  Krzysztof Flizak

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę