Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Studenckie „żarcie” nie jest dobre...

Inspekcja handlowa skontrolowała lokale gastronomiczne w Łomży, Białymstoku i Suwałkach działające na terenie wyższych uczelni i w ich pobliżu. Niestety wyniki tych kontroli dla studentów nie są pocieszające. W niektórych potrawy były przygotowywane z przeterminowanych artykułów spożywczych, było też oszustwo na wadze... Efekt to w 16 kontrolowanych placówkach dziewięć mandatów karnych i siedem żądań usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Jak podaje Leszek Mironiuk z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku kontrolą objęto 5 restauracji, 5 barów, 3 kluby studenckie oraz kawiarnię, pizzerię i naleśnikarnię.
Uchybienia stwierdzono w 8 placówkach, co stanowi 50% objętych kontrolą. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły stosowania przeterminowanych artykułów spożywczych służących do sporządzaniu potraw (w 3 placówkach), nie uwidoczniania wywieszek cenowych, braku elementów na wywieszkach lub w cennikach oraz braku daty wystawienia cenników (w 7 placówkach), oszustwa przy zakupie kontrolnym - zaniżona waga sprzedanych porcji  (w 1 placówce), stosowania przyrządu pomiarowego z wygasłą  cechą legalizacji (w 1 placówce), zatrudnienia pracownika nie posiadającego aktualnego orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych (w 1 placówce).
Terminy przydatności do spożycia i daty minimalnej trwałości sprawdzano we wszystkich kontrolowanych placówkach. Badaniem objęto 206 partii produktów. Zakwestionowano 8 z nich. Terminy przekroczono, w przypadku mrożonych wyrobów kulinarnych: o 2 i 8 miesięcy, wędlin: o 22 i 63 dni, przypraw: od 1,5 do 5,5 miesiąca.
Mironiuk podkreśla, że przedsiębiorcy w ramach dobrowolnych działań, wycofali przeterminowane towary.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę