Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Chcemy wrócić do tamtych wydarzeń...

Główne zdjęcie
Ks. bp Tadeusz Bronakowski i wiceprezydent Mirosława Kluczek

„Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” to hasło IV pielgrzymki apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, w trakcie której odwiedził On także i Łomżę. W tym roku przypada 20-rocznica tamtej wizyty, i w Łomży będzie ona, a właściwie już jest, obchodzona w sposób szczególny, także dlatego, że kilka tygodni temu papież Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. - (20 lat temu- dop. red.) Dziękowaliśmy Panu Bogu za obalenie komunizmu i stawaliśmy wobec wyzwań wolności – mówi ks bp. Tadeusz Bronakowski, podkreślając, że papież wówczas chciał wskazać nam niezawodny drogowskaz – dekalog. Teraz chcemy wrócić do tamtych wydarzeń... W mieście już zaczęły się obchody upamiętniające rocznice papieskiej pielgrzymki. Jak mówi ks. Jacek Czaplicki przygotowany jest bardzo szeroki wachlarz imprez od propozycji intelektualnych przez koncerty, spotkanie ze świadkiem aż po modlitwę dziękczynną...

Od lewej: Ks Andrzej Godlewski, bp Tadeusz Bronakowski, Mirosława Kluczek, Jacek Babiel, ks. Jan Krupka i ks. Jacek Czaplicki
Od lewej: Ks Andrzej Godlewski, bp Tadeusz Bronakowski, Mirosława Kluczek, Jacek Babiel, ks. Jan Krupka i ks. Jacek Czaplicki

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła plenerowa wystawa rzeźbiarskich prac prof. Czesława Dźwigaja pt. „Via Sancta”, którą od środy można oglądać przy Katedrze. W tej świątyni jest też prezentowana wystawa zdjęć z wizyty papieża w Łomży w czerwcu 1991 roku. Ale to dopiero początek. Główne uroczystości jubileuszowe będą odbywały się w mieście w dniach 4-6 czerwca, czyli w rocznicę papieskiej wizyty. 
- Będziemy powracać do tamtych papieskich słów i pięknych wydarzeń – mówi biskup Bronakowski, przypominając, że papież wówczas dokonał koronacji obrazu Matko Bożej Pięknej Miłości z łomżyńskiej Katedry, poświecił nowy gmach Wyższego Seminarium Duchownego, i budynek Domu Wspólnoty Kapłańskiej. 
Przedstawiając harmonogram przygotowanych uroczystości jubileuszowych ks Jacek Czaplicki podkreślał, że są w nim propozycje intelektualne, artystyczne, i przede wszystkim dziękczynna modlitwa.
W sobotę 4 czerwca w mieście odbędzie się kongres w Seminarium poświęcony patriotyzmowi w ujęciu Jana Pawła II., po którym wieczorem w Katedrze odbędzie się Msza święta, a następnie koncert papieski pt. „Niech zstąpi Duch Twój” w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z udziałem chóru z Norwegii.
Tego samego dnia wieczorem przy Ołtarzu Papieskim przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, czyli w miejscu gdzie 20 lat wcześniej Ojciec Święty celebrował Mszę św., będzie sprawowana Mszy święta przede wszystkim dla młodych mieszkańców, a po nie odbędzie się koncert muzyki chrześcijańskiej.
- Niedziela 5 czerwca będzie parafialnym (we wszystkich parafiach w diecezji) dniem dziękczynienia za beatyfikacje i za obecność Papieża pośród nas – mówi ks Czaplicki, dodając że tego dnia parafia katedralna rozpocznie również obchody jubileuszu 600-lecia istnienia parafii.
W poniedziałek 6 czerwca głównym wydarzeniem będzie wieczorna Msza święta w Katedrze, transmitowana m.in. przez TV Trwam i Radio Maryja. Wcześniej w kościele seminaryjnym spotkają się wszyscy kapłani Diecezji Łomżyńskiej, a w Seminarium odbędzie się diecezjalne spotkanie parlamentarzystów i samorządowców.
Jednym z elementów obchodów Jubileuszu wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łomży będzie też wizyta w Łomży w dniach 10 – 16 czerwca papieskiego fotografa Arturo Mari połączona z otwarciem w Centrum Katolickim wystawy m.in. Jego zdjęć z papieskiej wizyty w Łomży. Ale Artura Mari jest dziś przede wszystkim „świadkiem, który opowiada o życiu codziennym Jana Pawła II” – podkreśla ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, która zorganizowała tę wizytę. Arturo Mari spotka się m.in. ze społecznością szkół im. Jana Pawła II, czyli PG 2 i SP 10, społecznością Szkół Katolickich, oraz klerykami Seminarium, wygłosi wykłady dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości oraz otwarty (także dla wszystkich mieszkańców) wykład w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży (14 czerwca o godz. 10:00 ).

W uroczystości jubileuszowe związane z 20. rocznicą wizyty papieża Jana Pawła II w Łomży włącza się także samorząd miasta, który na ten cel przeznaczył 30 tys zł, i dodatkowo prezydent chce także stworzyć specjalną wystawę fotograficzną ze zdjęć robionych przez mieszkańców Łomży.
- Z pewnością wtedy, kiedy Ojciec Święty był u nas, wielu mieszkańców robiło zdjęcia. Warto żeby współcześni, nasze dzieci, nasi wnukowie, mieli możliwość zobaczenia, jak wyglądała Łomża właśnie wtedy, w czerwcu 1991 roku – mówiła Mirosławy Kluczek, z-ca prezydenta Łomży podczas specjalnej konferencji prasowej na której zaprezentowano harmonogram obchodów 20 rocznicy wizyty w Łomży papieża Jana Pawła II, zachęcając mieszkańców do przekazywania zdjęć do ratusza.
Można je przesłać pocztą mailową (ratusz@um.lomza.pl), bądź przynieść do Punktu Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego, gdzie zostaną zeskanowane.

* * *
Podczas IV pielgrzymki do ojczyzny (od 1 do 9 czerwca 1991r.) Jan Paweł II w centrum uwagi postawił 10 przykazań Bożych.
- Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata – mówi Jan Paweł II 1 czerwca 1991 roku w Koszalinie zaczynając pielgrzymkę po Polsce.
W Łomży w sposób szczególny nawiązał do szóstego przykazania.  Papież zapytał: „Co się stało z przykazaniem: „Nie cudzołóż” w naszym polskim życiu?” To bolesne pytanie skierował Ojciec Święty do polskich rodzin, małżonków i narzeczonych. Przestrzegał przed kolejnym złudzeniem wolności, jakie daje cudzołóstwo i rozwiązłość. „Ten, który uczy: nie cudzołóż, jest Dobrym Pasterzem, Pasterzem ludzkiej miłości, którą chce uczynić piękną, trwałą, wieczną, nierozerwalną” - mówił.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę