Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Małe wybory w Łomży

W czwartek w Łomży rozpoczynają się wybory rad osiedli. Na początek osiedla 3 i 4 obejmujące osiedla: „Parkowe” „Młodych”, „Skowronki” i starówkę. W sumie, do końca miesiąca odbędą się wybory we wszystkich 15 funkcjonujących na terenie miasta osiedlach. Zgodnie z prawem Rada Osiedla jest jednostką pomocniczą miasta Łomży. Osiedle nie tworzy własnego budżetu, a osoby wchodzące w skład jego organów pełnią swoje funkcje społecznie. Wyjątkiem są jedynie przewodniczący zarządów Osiedli, którym przysługuje dieta za obecność na sesjach Rady Miasta, przy czym mogą oni uczestniczyć w sesjach Rady oraz posiedzeniach Komisji ale bez prawa udziału w głosowaniu.

Idea powołania Rad Osiedla wynika z zasady subsydiarności działań administracji nakazującej wykonywanie określonych spraw i zadań oraz ich rozstrzyganie przez organy znajdujące się najbliżej człowieka. Nie mając własnych budżetów osiedlowi bezpośrednio zrobić dużo nie mogą, ale, mogą mieć wpływ na wydawanie pieniędzy przez władze miasta. Do kompetencji Rady Osiedla należy organizowanie i  wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych, a także współdziałanie z samorządem miasta w tworzeniu projektu budżetu Łomży w zakresie przedsięwzięć  inwestycyjnych dotyczących Osiedla, oraz opiniowanie i zgłaszanie wniosków w sprawach skierowanych do osiedla przez Radę Miejską lub Prezydenta Miasta.
Podstawową kompetencją Rady Osiedla jest wybór i odwołanie Zarządu Osiedla, któremu Rada może udzielić upoważnienia do wydawania opinii we wszystkich sprawach będących w jej kompetencji. Kadencja Rady Osiedla kończy się wraz z kadencją Rady Miejskiej.

Wszystkie majowe zebrania wyborcze będą przebiegały według tego samego porządku. Na początku jest informacja o pracy samorządu mieszkańców w mijającej kadencji, a następnie wybór nowych: Rady Osiedla i Zarządu Osiedla. Dopiero w trzecim punkcie jest przewidziana dyskusja o sprawach osiedla.

Zobacz harmonogram zebrań wyborczych

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę