Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Dworzański: lotnisko będzie... może później i gdzieś indziej

Realizacja budowy lotniska w tej perspektywie czasowej jest zagrożona, ale nikt do tej pory nie zrezygnował z budowy lotniska regionalnego – mówi marszałek województwa podlaskiego. Zdaniem Jarosława Dworzańskiego winne opóźnieniu jest konsorcjum firm Arup i Ekoton przygotowujące analizy i raport oddziaływania na środowisko dla lotniska pod Tykocinem. Teraz zarząd województwa rozważa nową lokalizację lotniska w okolicach wsi Kowalowce i Protasy około 10 km na południe od granicy Białegostoku.

Jak mówił, podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami, marszałek Dworzański, w międzyczasie okazało się, że z trzech poprzednio proponowanych wariantów budowy lotniska - czyli Saniki pod Tykocinem, Topolany (w gminie Michałowo) i położone najbliżej Łomży  Chlebiotki w gminie Zawady, trzecia lokalizacja (czyli Chlebiotki) nie spełnia wymogów. Znajduje się na terenie ograniczonego ruchu lotniczego, co wyklucza ten wariant z ewentualnych lokalizacji.
Dlatego pojawił się wariant już kiedyś rozważany jako czwarty, czyli Kowalowce-Protasy. Z dotychczasowych, wstępnych analiz wynika, że wariant ten jak najbardziej spełnia wymogi ekologiczne, „ale nie jest to na ten moment wariant inwestorski” - wyjaśniał marszałek.
Dworzański mówił, ze o problemach z budową regionalnego lotniska w województwie podlaskim rozmawiał już w Brukseli z Patrickiem Amblard, szefem wydziału ds. Polski w DG Regio (polityki regionalnej), „by skonsultować możliwość finansowania budowy lotniska w kolejnej transzy, możliwość przesunięcia środków z budowy lotniska na inne inwestycje, związane z transportem, a także by przedstawić kolejny wariant lokalizacji lotniska.” Marszałek spodziewa się, że w czerwcu poznamy stanowisko Brukseli w tej sprawie.

Przypomnijmy, już wcześniej pojawiły się informacje, że zarząd województwa ma plan alternatywny na wykorzystanie unijnych środków zapisanych na budowę lotniska. Wszystkie środki miałyby zostać przeznaczone na remonty dróg wojewódzkich.

Podczas konferencji Dworzański powiedział także, że władze województwa czekają do końca tygodnia na odpowiedź konsorcjum które wykonywało raport dla lotniska i „jeśli się okaże, że konsorcjum nie zdecyduje się na poprawienie raportu we własnym zakresie i na warunkach narzuconych przez województwo, musi zwrócić pieniądze (1,8 mln zł plus koszty odszkodowania, jakie poniósł samorząd)”.

Lotnisko ma być kluczową inwestycją w regionie, która ma powstać dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Ma kosztować około 493 mln zł. By pieniądze nie przepadły, lotnisko powinno powstać do końca 2015 roku. Dotychczas władze województwa chciały budować lotnisko w gminie Tykocin w okolicach wsi Saniki, pomiędzy dwoma parkami narodowymi Biebrzańskim i Narwiańskim. Na taką lokalizację składały do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Decyzja została wydana, ale po protestach ekologów uchyliła ją Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę