Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Via Sancta

Dziewięć rzeźb dedykowanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II ustawiono przed wejściem do Katedry Łomżyńskiej. Autorem wszystkich jest profesor Czesław Dźwigaj, twórca m.in. nowego głównego ołtarza w Katedrze. Rzeźby składają się na wystawę pt. Via Sancta, której otwarcie odbędzie się w środę wieczorem, a to wydarzenie oficjalnie rozpoczyna program obchodów 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Łomży. - Rzeźby powstawały z potrzeby serca, po śmierci Jana Pawła II, a ostatnia, którą zatytułowałem Beatificus, już po ogłoszeniu daty wyniesienia na ołtarze papieża – mówi profesor Dźwigaj, który osobiście nadzorował ustawienia wystawy w Łomży. - Druga identyczna ekspozycja jest teraz prezentowana we Francji – dodaje.

Wystawa po raz pierwszy pokazywana była w ubiegłym roku w Kielcach. Ta, która dziś trafiła do Łomży, do poniedziałku stała w Krakowie pod Wawelem.
- Wszędzie ta wystawa była bardzo dobrze przyjmowana - mówi prof. Dźwigaj.  - Tu w Łomży ona jest inaczej ustawiona niż w Krakowie, ale na tle Katedry prezentuje się bardzo dobrze - dodaje.
Tuż przed wejściem do świątyni stoi rzeźba zatytułowana Beatificus. To ona została wyrzeźbiona jako ostatnia. Przedstawia papieża błogosławiącego lud ex kathedra, w stroju pontyfikalnym, z ręką na sercu – to jak podaje prof. Dźwigaj - świadome rzeźbiarskie nawiązanie do figury św. Piotra znajdującej się w Bazylice w Rzymie.
Na innych rzeźbach papież przedstawiany jest podczas modlitwy (Credo), jako filozof (Polonia), pisarz (Scriptio), jest też papież błogosławiący wszystkich ze „swojego okna” (Angelus Domini).

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi w środowy wieczór, po koncercie pt. „Przychodzimy do Ciebie” (godz. 19.00) w wykonaniu zespołu wokalnego MDK-DŚT pod dyrekcją Magdy Sinof, oraz po apelu jasnogórskim przed ołtarzem koronowanej przez Jana Pawła II Matki Bożej Pięknej Miłości.

210204100642.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę