Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

„Światłoczuli 2011” w Galerii Sztuki Współczesnej

Główne zdjęcie
Od lewej: Stanisław Zeszut, Zbigniew Ciborowski, Marek Dolecki, Jerzy Lipiński, Wojtek Szurawski, Lech Buczyński i Karolina Skłodowska

Dziesięciu fotografów z Łomży, ale także z regionu, prezentuje swoje prace w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawę zorganizował Klubu Fotografii NURT, a wśród gości, którzy zaproszono z pracami są także Jerzy Chaberek, Marek Dolecki, Mieczysław Wieliczko, Wiktor Wołkow i Anna Worowska. - Każdy z nich ma swój świat, swój sposób przedstawiania rzeczywistości. Cenne jest to, że umieją znaleźć coś niezwykłego i wyjątkowego w tafli lodu czy w widoku chylącej się ku upadkowi chatki - mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii  Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

-  Artyści widzą więcej, dzięki temu poszerza się też nasze postrzeganie świata – mówi Skłodowska.
Wśród zaprezentowanych w galerii przy ul. Długiej prac na szczególna uwagę zasługują zdjęcia Jerzego Chaberka, Marka Doleckiego i Przemysława Karwowskiego. Chaberek pokazał 8 „stykówek”. Aby je zobaczyć trzeba podejść, zatrzymać się. To zatrzymanie się jest potrzebne także ze względu na treść czyli cmentarz łomżyński. Autor w małych plastycznych kardach dotyka „ducha nekropolii”, podając to w klasycznej kompozycji. Przy zdjęciach Przemysława Karwowskiego także należy się zatrzymać. Podejść. W  kwadracie autor w swoim stylu rejestruje piękno staroci, przywołując nostalgię i zadumanie. Natomiast z fotografii Marka Doleckiego, znanego białostockiego fotoreportera, dowiadujemy się czegoś o ludziach. Szczery gest Pana z kwiatami mleczu czy nagie ciało modelki przy lampce wina to zaledwie zachęta to obejrzenia wszystkich prac.
Anna Worowska, Mieczysław Wieliczko i Wiktor Wołkow pokazali fotografię ukazujące piękno przyrody. Kazimierz Lech Buczyński poprzez obróbkę komputerową, nakładanie  warstw odrealnia to co prawdziwe tworząc nową jakość.  Walor dokumentalny mają  prace Wojtka Surawskiego, który pokazał reportaż z „Obrony Łomży”. Natomiast prace Zbigniewa Ciborowskiego łączą w sobie abstrakcyjne podejście do tematu z ukazaniem piękna, którego na co dzień się nie dostrzega. To bryły lodu, które w przybliżeniu nasuwają inne skojarzenia.
- Do zrobienia tych zdjęć zainspirowała mnie dziecięca wyobraźnia i wrażliwość – zdradza genezę swego cyklu Zbigniew Ciborowski. Już od dziecka lubiłem oglądać szczegóły i są one wyeksponowane na tych zdjęciach. Zima była tak długa i uporczywa, że to nie mógł być przypadek. I odkryłem te „lodoformy” – piękno zimy przy  nowym moście. Cykl nosi tytuł „Bliskie -nieznane”, bo ludzie zwykle nie zauważają takich rzeczy i  ukazuje lodowy świat, jego ulotne piękno.
W indywidualnym ujęciu, przedstawiający grę znanego perkusisty jazzowego, Cezarego Konrada zaprezentował jeden z założycieli Klubu Fotografii NURT, Stanisław Zeszut.
- Już 15 lat temu fotografowałem ważne wydarzenia muzyczne w Łomży - mówi Zeszut. - Muzyka rockowa, hard rockowa, blues, jazz. Teraz powróciłem do tego tematu i w takim reportażu  skupiłem się wyłącznie na perkusiście, na dynamice jego gry, na emocjach, jakie niesie jazz.


Wojciech Chamryk

 

Foto: Od lewej: Stanisław Zeszut, Zbigniew Ciborowski, Marek Dolecki, Jerzy Lipiński, Wojtek Szurawski, Lech Buczyński i Karolina Skłodowska
Foto: Od lewej: Stanisław Zeszut, Zbigniew Ciborowski, Marek Dolecki, Jerzy Lipiński, Wojtek Szurawski i Lech Buczyński
Foto: Marek Dolecki i Anna Worowska
Foto: Przemysław Karwowski
Foto: Prace Jerzego Chaberka
Foto: Prace Jerzego Chaberka
Foto:
Foto: Stanisław Zeszut i Marek Dolecki
Foto: Prace Marka Doleckiego

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę