Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Plan awaryjny: zamiast lotniska będą drogi...

Zarząd Województwa Podlaskiego przygotowuje wariant awaryjny wykorzystania funduszy unijnych przeznaczonych na budowę lotniska regionalnego w sytuacji, gdy nie uda się tej inwestycji zrealizować z pieniędzy na lata 2007-2013. Zarezerwowane na lotnisko pieniądze – 350 mln zł - mają zostać przeznaczone na drogi wojewódzkie. Mówi się, że z tych pieniędzy zostanie wreszcie wyremontowany odcinek drogi wojewódzkiej 645 od Nowogrodu przez Zbójną aż za Kuzie, czyli do granic województwa podlaskiego. Projekt modernizacji tej drogi od kilku lat jest na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Rozwój Polskie Wschodniej, ale jak na razie nie widać szans aby pieniędzy na jego przebudowę w tym programie wygospodarowano.

Jak podaje PAP wicemarszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko (PSL) poinformował o tym na konferencji prasowej władz wojewódzkich tej partii. Baszko mówił, że przygotowywany jest wariant awaryjny na wypadek, gdyby - w wyniku opóźnienia w przygotowaniu inwestycji - nie udało się zbudować lotniska w najbliższych latach. Dodał, że już dwa miesiące temu Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzymał od zarządu regionu polecenie, by zaczął przygotowywać dokumentację inwestycji na drogach wojewódzkich.

Przypomnijmy budowa lotniska regionalnego, które zgodnie z planami władz województwa miałoby powstać (inwestycja musi być rozliczona do 2015 roku) w gminie Tykocin, pochłonęłaby około 493 mln zł, z czego ponad 350 mln zł to fundusze unijne. Na początku stycznia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie uchyliła jednak i przekazała do ponownego rozpatrzenia dyrekcji regionalnej w Białymstoku decyzję środowiskową dla tej inwestycji, co pod dużym znakiem zapytania postawiło szansę realizacji lotniska w tej perspektywie finansowej. W przyszłym tygodniu ma się ostatecznie rozstrzygnąć, czy i w jakim zakresie konsorcjum, które przygotowało raport środowiskowy, będzie go uzupełniało.

Dodajmy, ze o takim wykorzystaniu środków unijnych (zamiast lotniska drogi wojewódzkie) już na początku roku mówił Jacek Piorunek, pochodzący z Łomży członek zarządu województwa. Zobacz: Piorunek: 352 mln zł z RPO jak nie na lotnisko, to na drogi.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę