Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Śnieg w maju... To już było...

Śniegu w maju dawno w Łomży nie było... Zaskoczenie było na tyle duże, że wielu mieszkańców chwyciło za aparaty fotograficzne by "anomalię pogodową" utrwalić. Śnieg w Łomży zaczął padać około 22.30. Rano wszystko przykryte było kilkucentymetrową warstwą białego puchu. Okazuje się jednak, że w historii miasta nie była to pierwsza majowa śnieżyca...

Jerzy Jastrzębski w książce pt. „Był taki dzień...”, która jest swoistym kalendarium Łomży, opisuje śnieżycę, która zaatakował miasto 2 maja 1935 roku. Wówczas jak podaje śnieg „pokrył ulice warstwą o grubości 10 centymetrów”.

Tymczasem jak podają synoptycy nocne opady śniegu w Łomży mogą się powtórzyć już najbliższej nocy. W nocy ze środy na czwartek w regionie prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane lokalnie wzrastające do dużego z możliwością wystąpienia przelotnego deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C i przy gruncie przymrozki do -6°C,-3°C.

Warto dodać, że w Polsce jest coś takiego jak „zimni ogrodnicy”. Nazwa pochodzi od imion świętych, których wspomnienia przypadają kolejno 12, 13 i 14 maja (Pankracego, Serwacego, Bonifacego), kiedy to statystycznie najczęściej występuje gwałtowne ochłodzenie spowodowane napływaniem zimnego powietrza z obszarów polarnych.

Jak podaje Wikipedia analiza danych z lat 1881-1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1 - 25 maja. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja i wynosi aż 34%.

No i jest też przysłowie o „zimnej Zośce” (15 maja). Kiedy zła pogoda minie, przymrozki nie przyjdą już aż do jesieni - głosi tradycja.

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę