Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

IX Konkurs Poetycki im. Jana Kulki w MDK – DŚT

Główne zdjęcie
Katarzyna Zając

Katarzyna Zając z Ozimka zdobyła główną nagrodę – 2000 zł - w dziewiątej edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Drugą nagrodę - Prezydenta Miasta Łomża – w wysokości 1000 zł przyznano Robertowi Miniakowi z Łodzi za wiersz „Dworzec w Łomży”. Jury przyznało także wiele innych nagród i wyróżnień, podkreślając bardzo wysoki poziom nadesłanych prac. Nagrody zostały wręczone laureatom konkursu w siedzibie jego organizatora, Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych na uroczystym koncercie. Jego finałem był recital znanego twórcy piosenki poetyckiej - Mirosława Czyżykiewicza.

Wojciech Roszkowski
Wojciech Roszkowski
Marta Kapelińska
Marta Kapelińska
Andrzej Zaniewski
Andrzej Zaniewski
Robert Miniak
Robert Miniak
Katarzyna Zając
Katarzyna Zając
Przedstawiciele głównego sponsora
Przedstawiciele głównego sponsora
Mirosław Czyżykiewicz
Mirosław Czyżykiewicz
Mirosław Czyżykiewicz
Mirosław Czyżykiewicz
Mirosław Czyżykiewicz
Mirosław Czyżykiewicz

- Byłam zaskoczona przyznaniem nagrody, ale jestem bardzo zadowolona, mówi laureatka pierwszej nagrody IX Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki, Katarzyna Zając. Potem już wiedziałam, że jestem nagrodzona, ale, że mam pierwsze miejsce dowiedziałam się naprawdę w ostatniej chwili. Piszę od kilku lat – trzech, może czterech. Byłam już wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w konkursach ogólnopolskich, ale pierwsze miejsce w tak prestiżowym konkursie zdobyłam pierwszy raz. Wcześniej było to zawsze miejsce drugie lub trzecie, więc jest mi naprawdę bardzo miło, że moje wiersze tak się spodobały jury.
Poezja jest moim hobby,  bo z wykształcenia jestem magistrem ochrony środowiska.
Obecnie przygotowuję się do wydania swego pierwszego tomiku poetyckiego

Konkurs cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. W tym roku nadesłano aż 260 zestawów wierszy, z których do udziału w konkursie zakwalifikowano 199. Oceniało je jury złożone z poetów i pisarzy: Andrzej Zaniewski – przewodniczący, Wiesław Szymański i Janusz Taranienko.

- Konkurs jest kontynuacją tego, co na ziemi łomżyńskiej zapoczątkował Jan Kulka, podkreślał Roman Borawski, dyrektor MDK – DŚT. Cieszy nas, że echa naszej inicjatywy docierają nie tylko do wszystkich zakątków kraju, ale i za granicę – bo stamtąd też napłynęły zgłoszenia.

Tradycyjnie jak co roku imprezę uświetnił koncert specjalnego gościa. Tym razem łomżyńskiej publiczności zaprezentował się Mirosław Czyżykiewicz. Pieśniarz wykonał wybór utworów ze swoich czterech albumów, przedstawiając nie tylko kompozycje autorskie, ale i utwory Josifa Brodskiego czy Thomasa Hardy’ego.

- Publiczność była jak najbardziej odpowiednia do odbioru takich poetyckich piosenek, ocenia  swój recital Mirosław Czyżykiewicz. Mam bardzo dobre wrażenia z tego występu.  Te piosenki nie są obliczone na frenetyczne, wielkie owacje. To jest raczej rozmowa z samym sobą, ale przy świadkach. To jest też zachęta dla publiczności, by skonfrontować swoje myśli i uczucia, odczuwanie świata, myślenie o sobie samym w różnych kontekstach. Myślę, że piosenka poetycka bardzo dobrze temu służy.

Mirosław Czyżykiewicz w większości utworów akompaniował sobie na gitarze. W drugiej części recitalu dołączył do niego pianista, Michał Zawadzki. Okazało się, że zagrali razem po raz pierwszy na żywo:

- Mieliśmy dzisiaj debiut z kolegą Michałem – przygotował naprawdę trudny materiał i zagrał za wiele instrumentów, których użyłem podczas aranżacji, głównie płyty „Ave”, mówi  Czyżykiewicz. Dzisiaj został rzucony na głęboką wodę, ale zapiszemy w swoich pamiętnikach, że  nasz  wspólny debiut odbył się w Łomży.

Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Po raz kolejny okazało się również, że połączenie konkursu z recitalem spod znaku krainy łagodności przynosi bardzo dobre efekty, popularyzując nie tylko poezję, ale także ambitną twórczość muzyczną.

- To jest świetny pomysł, bardzo cenna inicjatywa, ocenia ideę konkursu poetyckiego połączonego z koncertem poezji śpiewanej Mirosław Czyżykiewicz. To powinno być kultywowane w każdym mieście, w każdym miejscu, bo młodych, piszących ludzi jest naprawdę wielu, a taka impreza skupia ich wokół słowa. A słowo – poezja -  jest, jak mówił Josif Brodski, mój ukochany poeta, akceleratorem świadomości. Każdy człowiek, który styka się z dobrą poezją, próbuje sam formułować, werbalizować swoje uczucia i myśli, nigdy nie marnuje czasu.

Cieszę się bardzo, że dotarliśmy aż do dziewiątej edycji konkursu, mówi, podsumowując imprezę, wzruszona  Barbara Kulka. Głównie dzięki tak wspaniałym sponsorom jak „Bona”. Trochę sponsorów się wykruszyło, ale udało się zdobyć nowych. W przyszłym roku będzie dziesiąta edycja, tak więc czeka nas taki mały jubileusz. Jan Kulka zawsze kochał poezję i zależało mu na tym, żeby zjednoczyć wokół siebie grono ludzi piszących. I to jest ta chwila, raz w roku, że są tu wszyscy i czuje się też bliskość Jana, jego poezji. Cieszę się, że ona żyje, trwa, że ludzie piszą piękne wiersze i niech tak będzie nadal!

Wojciech Chamryk

Wyniki  IX Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki:

Wyróżnienie - Nagroda Wyższej Szkoły Agrobiznesu  w Łomży w wysokości 300 zł
za zestaw wierszy Monice Dudziak  ze Śremu

Wyróżnienie - Nagroda Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w wysokości 300 zł
za zestaw wierszy Beacie Patrycji Klary z Gorzowa Wielkopolskiego 

Wyróżnienie - Nagroda Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży w wysokości 500 zł
za zestaw wierszy Hannie Dikta z  Piekar Śląskich

Wyróżnienie - Nagroda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w wysokości 500 zł za zestaw wierszy Wojciechowi Roszkowskiemu z Tykocina w woj. podlaskim.

III Nagroda -  Miejskiego Domu Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży w wysokości 700 zł  za zestaw wierszy Marcie Kapelińskiej z Torunia 

II Nagroda -   Prezydenta Miasta Łomża wysokości 1000 zł przyznano za wiersz pod tytułem „Dworzec w Łomży” Robertowi Miniakowi z Łodzi

Nagroda Główna w wysokości 2000 zł, ufundowana przez Zakłady Spożywcze BONA w Łomży, za zestaw wierszy  Katarzynie Zając z Ozimka

Jury postanowiło wyróżnić nagrodami książkowymi, ufundowanymi przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży, następujących autorów zestawów wierszy:
Anna Piliszewska z Wieliczki
Adam Buszek z Krakowa
Katarzyna Zychla z Sieniawy Żarskiej
Edyta Wysocka z Miastka woj. pomorskie

Nagrody książkowe przyznano także autorom pojedynczych utworów:
Krzysztof Martwicki z Warszawy, za wiersz „fb”
Paweł Podlipniak z Radomia za wiersz „Według Chagalla”
Kamila Pawluś z Warszawy za wiersz „Lament mazowiecki”

Jury dostrzegając wyjątkowe zainteresowanie autorów tematyką łomżyńską postanowiło przyznać trzy  wyróżnienia za wiersze o Łomży:
Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej za wiersz „Łomża Ty i ja”
Marta Jurkowska z Olkusza za wiersz „Pani Hanka została w Łomży”
Anna Kuhn-Cichocka z Płocka, za wiersz „Zimowa wycieczka do nieznanego miasta”

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę