Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Pamiętałeś o PIT...?

- Sobota (30 kwietnia) i poniedziałek (2 maja ) – to ostatnie dni, w których można złożyć swoje zeznanie podatkowe za ubiegły rok – przypomina Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. Jak dodaje będzie to na pewno czas wzmożonego ruchu w urzędach skarbowych, a podatnicy, którzy czekali ze złożeniem swojego PIT-a do ostatniej chwili, będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

W niektórych urzędach skarbowych, już od kilku dni ustawiają się pojawiły się kolejki oczekujących na złożenie PIT-u. Aby w jak największym stopniu usprawnić przyjmowanie deklaracji podatników rozliczających się z podatku dochodowego za 2010 rok, urzędy skarbowe od kilku dni pracują dłużej. Pracująca ma być także ta sobota.
- Urzędy będą otwarte w sobotę 30 kwietnia co najmniej w godz. od 9.00 do 13.00. Natomiast 2 maja większość urzędów skarbowych wydłużyła godziny swojej pracy, co najmniej do godz. 18.00- – podaje Hancewicz.

Dla tych, którzy nie lubią stać w kolejce pozostaje jeszcze możliwość wysłania PIT-u za  pośrednictwem Poczty Polskiej (o złożeniu PIT-a w terminie decyduje data stempla pocztowego), lub wypełnienie formularzu zeznania podatkowe przez internet. Wystarczy wejść na specjalną stronę internetową pod adresem www.e-deklaracje.gov.pl Usługa adresowana jest do podatników składających zeznania roczne: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, w tym dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem. Przy składaniu tych deklaracji podatkowych drogą elektroniczną nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny. Trzeba jedynie wypełnić taki sam formularz, jak ten, który tradycyjnie wypełnialiśmy w formie papierowej, podpisać go podając swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, NIP, PESEL oraz – do weryfikacji danych - kwotę przychodu z poprzedniego zeznania. Co więcej, elektroniczny formularz sprawdzi za nas, czy w zeznaniu nie ma błędów rachunkowych.
Warto pamiętać, żeby ze złożeniem zeznania przez Internet nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nie otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) na czas. Może się tak zdarzyć w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania. W takiej sytuacji zeznanie zostanie złożone po terminie.

Podatnik, który nie złoży zeznania podatkowego PIT w terminie podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe wynosi od 1/10 do 20-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Grzywnę w postaci mandatu karnego nakłada się w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Kara grzywny może więc wynieść od 139 zł do 2.772 zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę