Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

„Akcja Płazy” zakończona

Główne zdjęcie
fot. ŁPKDN (www.lpkdn.4lomza.pl)

Niemal 13 tysięcy płazów w przeciągu zaledwie dwóch tygodni usiłowało przedostać się na drugą stronę drogi Kalinowo – Drozdowo. Na szczęście większość z nich może już przechodzić pod jezdnią, bo w ubiegłym roku przy Rezerwacie Kalinowo odcinek tej drogi przebudowano tworząc m.in. specjalne przepusty dla zwierząt, które umożliwiały przejście pod drogą płazom wędrującym ze stoków Rezerwatu Kalinowo, do miejsc rozrodu – czyli w starorzecza Narwicy.

Łomżyński Park Krajobrazowy właśnie podał wyniki tegorocznej „Akcji Płazy”. Jej celem jest ochrona przede wszystkim żab i ropuch, które wraz z początkiem wiosny wyruszają z lasów, łąk i pól do zbiorników wodnych na gody. Akcja rozpoczęła się 30 marca i trwała do 14 kwietnia 2011r. Odcinek drogi o długości 1.1 km przy rezerwacie Kalinowo monitorowany był przez pracowników Parku. To tu zostały wybudowane przepusty dla zwierząt z których nagminnie korzystały płazy. Dla potrzeb monitoringu na trzynastu przepustach od strony rzeki Narwicy, założono specjalne kraty zabezpieczające, gdzie gromadziły się płazy. Dzięki temu możliwe było liczenie, oznaczanie do gatunków, ważenie i mierzenie zwierząt. W sumie w tym miejscu pracownicy Parku naliczyli 9135 płazów, przy czym największe nasilenie ich wędrówki zaobserwowano w pierwszych dniach kwietnia i trwało przez osiem dni.
Drugi odcinek monitorowanej drogi zlokalizowany był przy drodze w kierunku Kalinowa. Zostały tam rozstawione płotki zabezpieczające, przy których  w 30-sto metrowych odległościach umiejscowiono plastikowe wiadra, gdzie gromadziły się płazy oczekujące na przeniesienie do zbiorników wodnych. Odcinek monitorowany był przez 59 Drużynę Harcerską z Łomży, a łącznie przenieśli oni na drugą stronę drogi 3708 płazów. A więc w sumie, tylko w tych dwóch miejscach, w ciągu dwóch tygodni, asfaltową drogę musiało pokonać 12843 płazów. Gdyby nie przepusty i harcerze dla znacznej części z nich w tym miejscu byłby ostatni skok życia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę