Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

„In persona Christi”

Około 300 kapłanów z terenu całej diecezji uczestniczyło w koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Stanisława Stefanka Mszy Świętej Krzyżma w Łomżyńskiej Katedrze. Tę Mszę sprawuje się na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Eucharystii i Kapłaństwa. W jej trakcie biskup poświęcił oleje przeznaczone do namaszczeń podczas chrztu, bierzmowania i sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych, a wszyscy zebrani księżą odnowili swoje ślubowania złożone w dniu święceń kapłańskich. - Zostaliśmy powołani aby uświęcić świat – mówił biskup w homilii. Dodawał że ten „skarb Boży w kruchych naczyniach ” i że „od czasu do czasu ktoś kto został powołany i przygotowany (aby go nieść – red.) zasłabnie”.

W kazaniu biskup Stanisław Stefanek kilkakrotnie używał określenia „In persona Christi”, czyli w osobie Chrystusa. Nawiązując do ostatniej wieczerzy Jezusa i wypowiedzianych przez Niego słów:- „To czyńcie na moją pamiątkę” podkreślał, że wówczas „ustanowił ich szafarzami swojego dzieła”.
Hierarcha nawiązał także do 27 listów kierowanych do księży w Wielki czwartek przez papieża Jana Pawła II, które jak mówił „stanowią bieżące kalendarium zadań Kościoła”, a następnie do najnowszego „List biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2011”, który wychodząc ze świątyni otrzymali wszyscy kapłani.
- Tkwimy w dziele zbawczym Jezusa pod bardzo konkretnym, powiedziałbym detalicznym dozorem – mówił biskup. - Mamy dalej konsekrować świat. Bez wyjątku, bez jakichkolwiek warunków. Jesteśmy kapłanami dla zbawienia świata. I to są główne nasze obowiązki, które należą się światu: przekazywać prawdę i uświęcić znakami zbawienia. Świadek Ewangelii i szafarz świętych sakramentów - podkreślał biskup.      
Biskup Stefanek jako obraz kapłana przywoływał dziś 105-letniego księdza prałata Józefa Obrębskiego w Mejszogołach na Litwie, który pochodzi z diecezji łomżyńskiej, a w tym roku obchodził jubileusz 79-lat kapłaństwa.

„Skarb Boży w kruchych naczyniach” doznajemy stale kruchości tych naczyń i w tych dniach prezbiterium łomżyńskie doznaje rany kruchości naczyń w których nosimy Boży skarb – mówił biskup nawiązując do nagłej, ciężkiej choroby ks. kan. Zbigniewa Jaroszewskiego, dziekana myszynieckiego.  
- In persona Christi. Tam jest nasza moc, i tam jest też źródło optymizmu, a równocześnie naszej sprawności. Jesteśmy sprawni Chrystusem – zakończył kazania biskup Stefanek.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę