Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

„Nasi” wśród największych

Łączne przychody firm z Listy 500 dziennika Rzeczpospolita w 2010 r. osiągnęły 1,16 bln zł. Wśród pół tysiąca największych firm polskich, które znalazły się na sporządzonej już po raz 13. „Liście 500” jest także kilka z regionu. Najwyżej tym razem – na 154 miejscu - jest SM Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego. W tej samej setce znalazły się także Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Grajewo i grajewski Pfleiderer, a na 417 miejscu Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica.

PKO BP, przed Bankiem Pekao są i PGE Polska Grupa Energetyczna – tak wygląda pierwsza trójka tegorocznej listy 500 dziennika „Rzeczpospolita”. „Lista pokazuje niestety parę niekorzystnych zjawisk – pisze w podsumowaniu rankingu „Rz”. - Ciągle dominują na niej wielkie państwowe przedsiębiorstwa, byli (a czasami i obecni) monopoliści. Niepokojąca jest również ciągła koncentracja wielkich firm w paru miastach albo aglomeracjach. Warto spojrzeć na przygotowaną specjalnie mapę. Widać na niej, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba firm z listy, zarejestrowanych w Warszawie i województwie mazowieckim wzrosła o ponad 20 proc. Wyraźnie przybyło też firm w województwach dolnośląskim i wielkopolskim, ale w pozostałych regionach mamy zazwyczaj dramat.”

Z „naszych” na liście są tylko cztery, przy czym jedna to firma zagraniczna działając w regionie.  Pozostałe to mleczarnie, przy czym dwie przodujące, w stosunku do ubiegłorocznej edycji Listy 500, nieco spadły. SM Mlekovita zajmuje 154 miejsce, podczas gdy rok temu była na 121 pozycji. Jeszcze większy spadek zanotował grajewski Mlekpol z 120 miejsca w ubiegłym roku na 183 w tym roku. Obie spółdzielnie mleczarskie od lat prowadzą wyścig która z nich jest większa... I choć po miejscu w rankingu wychodzi, że różnica jest duża, to jednak porównując dane dotyczące szacunkowej ich wyceny wychodzi, że wcale nie musi być tak wielka. Mlekovita wyceniana jest na  wartość pomiędzy 1 110 a 1 840 mln zł, a Mlekpol na 1 183 mln zł.

Różnicę widać przyrównując do nich OSM Piątnica. Najbliższa Łomży mleczarnia wyceniana jest na 257 mln zł. W tum roku zajęła na Liście 500 417 miejsce, co jest awansem o 10 oczek w stosunku do ubiegłorocznej edycji.    

Pfleiderer Grajewo też awansował z 215 na 200 miejsce, a jego szac8unkowa wycena nieznacznie przekroczyła miliard złotych.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę