Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Krakowska ceramika w Łomży

Marita Benke-Gajda, ceniona artystka z Krakowa zaprezentowała swe najnowsze prace w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Na wystawie zbiorowej „Trzy Panie Gajda” można też oglądać kompozycje ceramiczne jej córek: Jadwigi i Weroniki. Druga część spotkania z ceramiką odbyła się w Muzeum Północno-Mazowieckim, w którym zaprezentowano dwie wystawy: „Ceramika artystyczna Marity Benke-Gajdy w zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży” oraz poplenerową wystawę ceramiki studentów i absolwentów Pracowni Rzeźby w Ceramice Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – „Ceramicy z Krakowa pod Szrenicą”.

- Marita Benke-Gajda gości u nas regularnie od 1999 roku, mówi  Karolina Skłodowska, kierownik Galerii  Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Dzisiaj występuje w towarzystwie swoich córek Jadwigi i Weroniki, bo wystawa nosi tytuł „Trzy Panie Gajda”.
Niestety choroba i znaczna odległość uniemożliwiły artystkom przybycie na otwarcie wystawy. Marita Benke-Gajda przedstawiła  na niej najnowsze prace, w tym serię - projekt Anetka” oraz kontynuacje wcześniejszych, jak cykl kobiecych figurek, zaprezentowane w mniejszym pomieszczeniu Galerii.
- Anetka to wnuczka pani Marity, wyjaśnia Karolina Skłodowska. Odwiedzając babcię w jej pracowni zaczęła rysować różne scenki. Tak się one spodobały pani Maricie, że uznała, iż jest to dobry materiał do wykorzystania w serii obrazków o pogodnej tematyce.
W większej sali Galerii  Sztuki Współczesnej wystawiono ażurowe obrazy i rzeźby artystki, także o tematyce religijnej  oraz kompozycje ceramiczne jej córek. 
- Weronika Gajda skupia się na monumentalnej formie, objaśnia Karolina Skłodowska. Lubi glinę szamotową – surową, ascetyczną. Inspirują ją formy natury, skamieliny, architektura i elementy kultury żydowskiej. Jadwiga Gajda - Lusina skupia się na psychologicznym i fizycznym wizerunku człowieka. Jej prace są bardziej osobiste, mniej uniwersalne, ale niezwykle szczere – zwłaszcza ceramiczne listy do tragicznie zmarłego ojca.
Na wystawie „Ceramika artystyczna Marity Benke-Gajdy w zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży” można oglądać dzieła, które artystka od lat przekazuje muzeum w darze: „Anioł I – III”, „Jezioro osobliwości” z cyklu „Krucjata pajaców” czy „Pielgrzym I – III”.   
Na poplenerowej wystawie „Ceramicy z Krakowa pod Szrenicą” zaprezentowano prace studentów i absolwentów  Marity Benke-Gajdy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ci młodzi ludzie są pełni inwencji, lubią duże formy – komentuje Karolina Skłodowska. Bardziej odpowiada im szamot niż delikatna kamionka. Mamy tu skamieniałości, fragmenty skał, ale też ptaki i postać człowieka. Widać, że wyzwoliły się różne siły kreacyjne u tych młodych ludzi.
Wojciech Chamryk

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę