Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Mistrz z Warszawy

Główne zdjęcie
Krystian Kuźmicz zwycięzca IV Otwartych Mistrzostw Woj. Podlaskiego w szachach błyskawicznych

Mistrz Międzynarodowy Krystian Kuźmicz z Warszawy, reprezentujący barwy Klubu Szachowego Nadnarwianka Pułtusk, został zwycięzcą rozgrywanych w Łomży, IV Otwartych Mistrzostw Województwa Podlaskiego w szachach błyskawicznych. Tym samym, po dwóch kolejnych latach zwycięstw szachistów zza wschodniej granicy, województwo zostało „odbite”. Co więcej, kolejne miejsca na podium również przypadły naszym rodakom, a najlepszy z Białorusinów znalazł się na 6. miejscu.

Bartosz Kotarski
Bartosz Kotarski
najmłodsza szachistka Ola Popielarz - 5 lat
najmłodsza szachistka Ola Popielarz - 5 lat
Wojciech Walewski
Wojciech Walewski

- W tym roku mieliśmy w Mistrzostwach wyjątkowo mocną obsadę, przez co poziom sportowy turnieju zgodnie oceniamy na najwyższy ze wszystkich dotychczas rozegranych. Dość powiedzieć, że zwycięzca Krystian Kuźmicz, który wypełnił w tym roku swoją pierwszą normę arcymistrzowską, choć był faworytem turnieju, to zwycięstwo wcale nie przyszło mu łatwo - powiedział prezes Klubu Szachowego "MARATON" Grzegorz Kotarski.
Najlepszy zawodnik Mistrzostw (17 punktów) zaledwie o 0,5 punktu wyprzedził Lecha Sopura (mistrz krajowy - Korsarz Gdynia). Trzecie miejsce zajął najlepszy zawodnik z naszego województwa IM Stanisław Kostyra (Białystok - 16 pkt.). Najlepszy z zawodników K.Sz. "MARATON" - obecnie mieszkający w Białymstoku Wojciech Walewski z 15 pkt. znalazł się tuż za podium, na 4. miejscu.
Najlepszą kobietą Mistrzostw okazała się WIM Anna Gasik - reprezentująca ten sam klub co zwycięzca Mistrzyni Międzynarodowa, której największym sukcesem w karierze jest wywalczony w 2006 roku tytuł Mistrzyni Europy do lat 18.

Nie mniej emocjonująca rywalizacja rozgrywała się wśród juniorów. Mimo podziału na kategorie wiekowe, chłopcy i dziewczęta bardzo ambitnie walczyli, aby zająć jak najlepsze miejsce w nieoficjalnej klasyfikacji juniorów open. Jak się okazało pod koniec turnieju, w walce tej liczyła się tak naprawdę trójka zawodników. Najlepszy okazał się Dawid Sobolewski (LKS Augustovia Augustów), który z dorobkiem 12,5 pkt wygrał klasyfikację chłopców do lat 18. Drugie miejsce w nieoficjalnym, juniorskim „openie”, a pierwsze w swojej kategorii chłopców do lat 14 z 12 pkt. zajął Bartosz Kotarski (K.Sz. „MARATON” Łomża), a tuż za nim z takim samym dorobkiem punktowym znalazła się aktualna (z ub. roku) Mistrzyni Europy do lat 10 i równie aktualna Mistrzyni Polski do lat 10 w blitz'u, WFM (Mistrzyni FIDE) Oliwia Kiołbasa (LKS Augustovia).

Mistrzostwa Województwa w szachach błyskawicznych rozegrane zostały dzięki wsparciu sponsorów i władz samorządowych Łomży, Powiatu Łomżyńskiego i Województwa Podlaskiego.
- Sponsorem głównej nagrody finansowej był właściciel Zakładów Meblarskich DEVO z Łomży, Jerzy Karwacki. Kolejnym ze sponsorów, dzięki wsparciu którego mogliśmy pokryć wszystkie niezbędne koszta organizacji Mistrzostw był łomżyński oddział ALIOR Banku, również fundator nagrody specjalnej dla najstarszego uczestnika Mistrzostw, a pięknej, świetnie wyposażonej auli użyczyła gościnna jak zwykle Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży - wylicza Kotarski.
Z kolei fundatorami pucharów, medali i nagród rzeczowych dla juniorów były: Zarząd Województwa Podlaskiego w Białymstoku na czele z odpowiedzialnym za sport i zawsze bardzo przychylnym szachistom Jackiem Piorunkiem; Starostwo Powiatowe w Łomży ze starostą  Lechem Szabłowskim i wicestarostą Krzysztofem Kozickim, również znakomitym szachistą.  Specjalną nagrodę (puchar + nagroda rzeczowa) dla najlepszego mieszkańca Łomży ufundował Przewodniczący Rady Miejskiej w Łomży Maciej Borysewicz.

Komplet wyników czyli listy medalistów, statystyki oraz tabela turniejowa znajdują się na stronie: maratonlomza.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę