Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Wileńskie palmy

Stało się już tradycją, że tydzień przed Niedzielą Palmową łomżyński oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zaprasza do miasta twórców z Wileńszczyzny na jarmark. W tym roku przyjechała ich niewielka grupka. Mimo trudnej pogody część mieszkańców przyszła na Stary Rynek, aby zakupić palmy czy specjały z Litwy. - Chcą tu być i sprzedawać palmy. To jest ich sposób na życie – mówiła Hanka Gałązka, prezes łomżyńskiego oddziały stowarzyszenia.

- Kiedy wiosna przychodzi my już siejemy w cieplarniach kwiatki suchotki – tłumaczy Stanisława Rymkiewicz -  później w czerwcu pikujemy je w ogrodzie, a zbieramy gdzieś w sierpniu. Zbieramy także różne trawki, suszymy i przed Świętami Bożego Narodzenia zaczynamy już wyplatać.
Polka z Wileńszczyzny z dumą opowiadała -  Moje palmy są u Ojca Świętego Jana Pawła II- wieczny pokój, dotarły też do Chicago i do Indii. Do Indii dotarły takie do 3 m, to pytali czy u nas na ulicach takie rosną palmy? Ja mówiłam, że wyplatamy... - dodała z uśmiechrem.

- U nas palmy robimy z pokolenia na pokolenie. Babcia, mama, ja i córki także robią palmy – mówiła Stanisława Rymkiewicz, a na jarmark w Łomży przyjechała z córką i zięciem, który przygrywał na akordeonie.

Jak inform,uje Hanka Gałązka, w niedzielę, dzięki życzliwości księdza biskupa przy parafiach: Bożego Ciała, Krzyża Świętego, Andrzeja Boboli, Świętego Brunona,  Miłosierdzia Bożego i Matki Boskiej Częstochowskiej po wszystkich porannych mszach będzie można kupić te palmy.

Serdecznie zapraszamy.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę