Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Szpital ma rezonans, ...a umowę z NFZ prywatna firma

Badania rezonansem magnetycznym należą do najlepszych, ale także i najdroższych badań w radiologii. Koszt jednego to kilkaset złotych. W łomżyńskim szpitalu właśnie oddano do użytku nowoczesny rezonans, którego zakup kosztował około 4 mln zł. Sęk w tym, że szpital nie ma na niego kontraktu z białostockim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt ma za to warszawska firma ENEL-MED, której rezonans stał w łomżyńskim szpitalu przez ostatnie 6 lat, a teraz stoi w budynku przy Alei Legionów 145A i tam są wykonywane badania finansowane przez NFZ.

Tomografia Rezonansu Magnetycznego wykorzystuje bezpieczne dla pacjenta zjawisko rezonansu magnetycznego przy użyciu zaawansowanych technik. Jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej dokładną, nieinwazyjną metodą obrazowania ludzkiego ciała. Nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji biologicznych u pacjenta i nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego.
Nowy rezonans, który we wtorek oddano do użytku w łomżyńskim szpitalu może to wszystko. Jest najnowocześniejszy...  Urządzenie warte jest ponad 4 mln zł. Pieniądze na rezonans magnetyczny Szpital Wojewódzki im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Łomży otrzymał w ramach  Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Ministerstwo Zdrowia dało niemal ponad 3,5 mln zł, a pozostałe 600 tys zł – jako wkład własny szpitala – wyłożył samorząd województw podlaskiego.
Szpitalny rezonans może wykonać nawet około dwudziestu badań dziennie. Tyle tylko, że przynajmniej do końca tego roku za darmo będzie je robił jedynie dla pacjentów szpitala, a wszyscy inni – także ci ubezpieczeni i płacący składki zdrowotne – jeśli będą chcieli mieć wykonane w szpitalu badanie rezonansem magnetycznych będą musieli sami za nie zapłacić. Koszt jednego badania wyceniany jest od 200 do nawet 800zł. Wszystko dlatego, że szpital nie ma (jeszcze) kontraktu na wykonywanie badań rezonansem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ten płaci za takie badania, ale prywatnej firmie z Warszawy, której urządzenie do niedawna stało w łomżyńskim szpitalu. Wobec zakupu własnego rezonansu firma musiała swoje urządzenie stąd zabrać. I zabrała do budynku przy Alei Legionów 145A i tam właśnie wykonuje badania rezonansem także w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę